Po co wprowadzono rozporządzenie REACH

30.07.2014AKTUALNE

REACH (ang.: Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals – rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń i stosowanie ograniczeń w zakresie chemikaliów. Rozporządzenie REACH ukazało się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 30 grudnia 2006 r. (L 396, str. 1), a weszło w życie 1 czerwca 2007 r. Trzeba jednak zaznaczyć, że z tym dniem zaczęła obowiązywać tylko część rozporządzenia REACH.

Głównym powodem wprowadzenia przepisów rozporządzenia REACH było:

  • zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia i środowiska,
  • wprowadzanie alternatywnych metod oceny zagrożeń stwarzanych przez substancje,
  • swobodny obrót substancjami na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

REACH nakłada obowiązki

Przepisy rozporządzenia REACH mają zastosowanie na każdym etapie, od produkcji, poprzez wprowadzenie do obrotu, dystrybucję do stosowania w postaci własnej lub jako składnik mieszaniny lub w wyrobie.

REACH nakłada na producenta lub wprowadzającego substancję chemiczną na rynek unijny (importera) obowiązek zebrania informacji dotyczących właściwości substancji chemicznych, a także zastosowania oraz bezpiecznego stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych.

Trzeba zaznaczyć, że dotyczy to podmiotów wprowadzających substancje chemiczne w ilości przekraczającej 1 tonę rocznie. Ze względu na wielość i złożoność właściwości substancji chemicznych, w zależności od tonażu i zagrożeń powodowanych przez substancje chemiczne, rozporządzenie określa szczegółowy harmonogram terminów (w zależności od wielkości rocznego obrotu) rejestracji substancji wprowadzonych, ostatecznie kończących się 31 maja 2018 r.

Aby spełnić wymagania zgromadzenia niezbędnych informacji, nałożono na producentów lub importerów obowiązek dokonania rejestracji substancji w postaci własnej, jako składnika preparatu lub w wyrobach tak produkowanych na terytorium Unii, jaki również importowanych.

Ostateczna data to 1 czerwca 2018 r.

Od daty zakończenia pełnego wdrożenia rozporządzenia REACH, tj. 1 czerwca 2018 r., niezarejestrowane substancjewytwarzane lub importowane w ilościach przekraczających 1 tonęrocznie nie będą mogły zostać wprowadzone na unijny rynek bezdokonania pełnej rejestracji. Czyli brak rejestracji to brak obrotutowarem chemicznym.

Tomasz W. Grausz
specjalista ds. bhp z czynnikami chemicznymi