Policja może wnioskować o zbadanie ochroniarza

19.08.2013AKTUALNE

Od 31 lipca 2013 r. jeżeli zachodzi podejrzenie, że ochroniarz utracił zdolności do wykonywania pracy, właściwy komendant wojewódzki Policji może wystosować wniosek o przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych. W tym dniu weszły w życie nowe przepisy dotyczące badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej.

Na wniosek osoby ubiegającej się o licencję pracownika osoby fizycznej przeprowadzane są badania lekarskie i psychologiczne. Pracownicy posiadający już licencję podlegają takim badaniom na podstawie wniosku pracodawcy.

Orzeczenie lekarskie jest wydawane przez lekarza po przeprowadzeniu badania lekarskiego i na podstawie opinii psychologa.

Jeżeli lekarz stwierdzi u badanego brak zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej powinien sporządzić dodatkowy egzemplarz orzeczenia. Wysyła go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, poufnie, właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Policji. Dodatkowo, po zakończeniu badania, lekarz informuje o powodach uzasadniających stwierdzenie braku zdolności do wykonywania pracy w zawodzie ochroniarza. Musi również dołączyć pisemne uzasadnienie do dokumentacji.

Nowy zakres badań lekarskich

Zakres badań lekarskich obejmuje obecnie:

  • badanie ogólne, w tym oceny układów:

– krążenia,

– ruchu

– nerwowego;

  • badania specjalistyczne, czyli:

– okulistyczne (ocena narządu wzroku),

– psychiatryczne (dotyczące stanów chorobowych i zaburzeń funkcjonowania psychologicznego),

– inne i pomocnicze (w razie stwierdzenia ich konieczności).

Badanie psychologiczne również po nowemu

Obecnie w skład badania psychologicznego wchodzą:

  • ocena:

– sprawności intelektualnej,

– osobowości (z wzięciem pod uwagę działania w trudnych sytuacjach),

– poziomu dojrzałości społecznej oraz emocjonalnej;

  • inne badania psychologiczne (jeżeli badający uzna, że są one niezbędne).

Ramka

Można się odwołać od orzeczenia lekarskiego. Nie obejmuje to jednak sytuacji, gdy orzeczenie zostało wydane już w trybie odwoławczym.

Koniec ramki

Badania mogą być przeprowadzane częściej niż 3 lata

Ochroniarz posiadający licencję przechodzi badania okresowo co 3 lata. Jeżeli jednak:

  • w orzeczeniu lekarskim został określony szybszy termin kolejnego badania,

  • był niezdolny do pracy, a niezdolność ta była spowodowana chorobą przekraczającą okres 6 miesięcy,

  • istnieje podejrzenie utraty zdolności fizycznej i psychicznej do pracy w zawodzie (na wniosek pracodawcy lub właściwego komendanta)

możliwe jest częstsze przeprowadzanie badań.

Do momentu wejścia w życie nowych przepisów obowiązywało rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 23 marca 1999 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz.U. nr 30, poz. 299 ze zm.).


Podstawa prawna 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 23 lipca 2013 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 855).