Specyfika szkoleń w zakresie bhp

30.09.2014AKTUALNE

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek ten wynika wyraźnie z Kodeksu pracy, a sposób przeprowadzania szkoleń określają przepisy wykonawcze do kp, w tym rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny (Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.). Prawo to ma charakter powszechny i obowiązuje każdego pracodawcę bez względu na wielkość przedsiębiorstwa oraz rodzaj jego działalności.

Wspomniane powyżej przepisy określają również:

  • podmioty, które mogą realizować proces szkoleń w zakresie bhp, umożliwiając prowadzenie tego typu działalności – obok placówek edukacyjnych – pracodawcom, jak również osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej,
  • kwalifikacje kadry, która może prowadzić szkolenia,
  • warunki, jakie muszą zostać spełnione przez organizatora szkolenia.

Pracodawca ma obowiązek szkolenia pracowników na własny koszt i w czasie ich godzin pracy. Co więcej, pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania pracy, do której wykonania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.

Wskazując na specyfikę szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, warto podkreślić również fakt, że program takiego szkolenia powinien być opracowany przez pracodawcę lub przez firmę szkoleniową (w porozumieniu z pracodawcą) i uwzględniać specyfikę rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia, a ich realizacja powinna zapewniać nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w warunkach awaryjnych oraz udzielania pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Marta Znajmiecka-Sikora
Bogna Kędzierska

Instytut Psychologii
Wydziału Nauk o Wychowaniu
Uniwersytetu Łódzkiego