Ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach w Komisji Zdrowia

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
04.03.2015AKTUALNE

Ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach w Komisji Zdrowia

4 marca 2015 r. na posiedzeniu Komisji Zdrowia odbędzie się I czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Projektowane zmiany mają dostosować przepisy krajowe w zakresie chemikaliów do przepisów unijnych. Planowane jest też poszerzenie katalogu zadań Inspektora ds. Substancji Chemicznych o zadania dotyczące systemu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.

Zmiany w ustawie z 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz.U. nr 63, poz. 322 ze zm.) są konieczne i wynikają z potrzeby dostosowania naszych przepisów krajowych do przepisów UE.

Rozszerzenie zadań Inspektora ds. Substancji Chemicznych

Ponadto projekt zmian do ustawy przewiduje poszerzenie katalogu zadań Inspektora do spraw Substancji Chemicznych, o:

  • dodatkowe zadanie w zakresie upowszechniania wiedzy na temat szkodliwego oddziaływania substancji chemicznych i ich mieszanin na zdrowie człowieka i środowisko oraz wiedzy na temat zapobiegania takim oddziaływaniom.
  • obowiązek corocznego przekazywania Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) informacji dotyczących funkcjonowania systemu Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.

Wprowadzenie systemu elektronicznej informacji inspektora

Jeszcze jedną zmianą jest wprowadzenie przepisu wskazującego, by informacje, o których mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, przekazywane były Inspektorowi ds. Substancji Chemicznych wyłącznie na drodze elektronicznej. Chodzi tu o elektroniczny sposób informowania Inspektora ds. Substancji Chemicznych o wytwarzaniu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej mieszaniny niebezpiecznej lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie i wprowadzaniu takiej mieszaniny do obrotu oraz sprowadzaniu takiej mieszaniny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bądź aktualizacji powyższej informacji o mieszaninach niebezpiecznych bądź stwarzających zagrożenie.

Wstrzymanie obrotu substancją

Projekt zmian, który stanie przez Komisją Zdrowia przewiduje również zmianę przepisów dotyczących wstrzymanie obrotu substancji, w przypadku gdy nie został sporządzony raport bezpieczeństwa chemicznego wymagany przepisem art. 37 ust. 4 rozporządzenia nr 1907/2006. Czyli wprowadza uprawnienie dla Inspektora ds. Substancji Chemicznych, który na wniosek państwowego powiatowego inspektora sanitarnego składany za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego lub na wniosek Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, będzie mógł wydać decyzję zakazującą wprowadzania substancji w jej postaci własnej lub jako składnika mieszaniny do obrotu lub stosowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ten zakaz będzie obowiązywał do czasu wypełnienia obowiązku, tj. sporządzenia raportu bezpieczeństwa chemicznego, lub do czasu określenia terminu, po którym taka decyzja zostanie wydana, w przypadku gdy wymagany raport bezpieczeństwa chemicznego nie zostanie sporządzony w tym terminie.

Termin wejścia w życie zmian

Planowane jest, że projektowane zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. Natomiast do dnia 1 czerwca 2015 r. w życie powinny wejść zmiany dotyczące znakowania miejsc i sposobów przechowywania, transportowania substancji stwarzających zagrożenie lub mieszanin stwarzających zagrożenie. Czyli zmiany art. 21 ust. 1 i 2 ustawy mówiące, że:

  1. Pojemniki i zbiorniki służące do przechowywania substancji stwarzających zagrożenie lub mieszanin stwarzających zagrożenie oraz pojemniki i zbiorniki służące do pracy z tymi substancjami lub mieszaninami, rurociągi zawierające substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie lub służące do ich transportowania oraz miejsca, w których są składowane znaczące ilości substancji stwarzających zagrożenie lub mieszanin stwarzających zagrożenie, powinny być należycie oznakowane, w tym opatrzone znakami ostrzegawczymi.
  2. Odstąpienie od oznakowania, o którym mowa w ust. 1, jest możliwe w przypadku pojemników i zbiorników służących do pracy z substancjami i mieszaninami zaklasyfikowanymi zgodnie z rozporządzeniem nr 1272/2008 jako stwarzające zagrożenie ze względu na zagrożenie dla zdrowia lub ze względu na właściwości fizyczne przez krótki czas lub gdy zawartość pojemnika lub zbiornika ulega częstym zmianom.
Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.