Wiemy już nad czym będzie pracowała ROP w 2015 r.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
26.01.2015AKTUALNE

Wiemy już nad czym będzie pracowała ROP w 2015 r.

Rada Ochrony Pracy przyjęła na posiedzeniu 20 stycznia plan pracy na 2015 r. przygotowany przez Prezydium. Zgłoszeń propozycji tematów, jakim powinna przyjrzeć się w tym roku ROP było aż 50 jednak z uwagi na 12 posiedzeń jakie odbywa Rada skupi się ona na 13 tematach.

Prof. Danuta Koradecka przedstawiła 20 stycznia 2015r. na posiedzeniu ROP plan pracy Rady na 2015 .r. Do planu swoje propozycje zgłosiła 30 instytucji, w sumie zaproponowanych, zagadnień tematów było aż 50. Tematy te poddano selekcji. Prezydium ROP starało się, układając przedstawiony plan, uwzględnić proponowane tematy i wpleść je w tematykę zagadnień, nad którą pracowała będzie ROP w tym roku. Planowanych posiedzeń ROP jest 12, natomiast Rada przyjęła zasadę omawiania jednego tematu/problematyki na każdym posiedzeniu.

Generalnie do zadań ROP należy nadzorowanie warunków pracy i działań Państwowej Inspekcji Pracy. Najważniejsze zadania tego organu to m.in. ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy. Rada inicjuje prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii. Występuje także do organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pracodawców i pracobiorców w sprawach związanych z ochroną pracy.

Tematyka nad którą pochyli się ROP w 2015 r. dotyczy:

Luty – „Dostosowanie środowiska pracy – rozumianego jako obiekt, stanowisko – istotnym elementem aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych – ramowe wytyczne”. Jest to temat w ramach projektu, którego liderem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), biuro osób niepełnosprawnych i Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Marzec – Sprawozdanie z realizacji zadań wieloletniego programu „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”

28 kwietnia w Międzynarodowym dniu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia lub jak podają inne źródła w dniu Ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych na forum ROP poruszony będzie temat: „Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czasu pracy w dziedzinach gospodarki, w których występuje największa liczba wypadków przy pracy.” Pani Prof. Koradecka zauważa, że zapewne będą to dziedziny gospodarki takie jak budownictwo, górnictwo i przetwórstwo przemysłowe. W przypadku tej problematyki ROP chce zobaczyć, jak wygląda przestrzeganie zasad bhp i dotyczących czasu pracy. Czy te zasady określone w przepisach obecnie funkcjonujące są wystarczające, czy trzeba w nich wprowadzić zmiany.

W maju przewidziane są dwa tematy:

  1. „Analiza przyczyn i przebiegu okoliczności wypadków w grupie osób powyżej 50 r.ż.”
  2. „Inne niż wypadki wyzwania w ochronie zdrowia pracowników 50+.”

Czerwiec – Sprawozdanie z działalności PIP

Lipiec – „Problematyka układów zbiorowych pracy”. Do tego tematu P. Renata Górna OPZZ – zgłosiła uwagę, iż powinien on obejmować problematykę sporów zbiorowych pracy, z uwzględnieniem zagadnienia, kto jest stroną sporów zbiorowych.

Sierpień – „Problematyka dyskryminacji pracowników.” W tym temacie również P. Renata Górna zgłosiła uwagę, iż temat ten powinien szeroko obejmować problem z uwzględnieniem art. 183a kodeksu Pracy. Proponowany przez Prezydium ROP zakres tego tematu miał obejmować tylko dyskryminację z uwagi na pochodzenie, rasę, światopogląd, płeć oraz zjawiska mobbingu i molestowania seksualnego. Natomiast, jak zauważa P. Górna Kodeks Pracy znacznie szerzej mówi o dyskryminacji. Mając to na uwadze temat ten został ujęty szeroko, bez wliczania jego zakresu.

Wrzesień – Omówienie pilotażowego programu wsparcia przez ZUS poprawy warunków pracy bezpośrednio u płatników składek/u przedsiębiorców. We wrześniu, jak podkreśliła Prof. Koradecka, będzie znana większa liczba zakładów, którym udzielono pomocy z tego programu, co pozwoli ocenić na ile ten program jest skuteczny, jak funkcjonuje, jakie są jego wyniki.

Październik – „Ocena czynnika ludzkiego i technicznego, który warunkuje zmniejszenie wypadkowości i ochrony zdrowia.” Temat ten jest wynikiem powstających w ramach funduszy europejskich nowych laboratoriów, centrum takse-bio. Co z kolei pozwoli właśnie oceniać, badać wpływ czynnika ludzkiego i technicznego na wypadkowość i ochronę zdrowia.

Listopad – „Eliminowanie zagrożeń wypadkowych w budownictwie” Ta problematyka jest zawsze na tapecie ROP.

Grudzień – to czas na wysłuchanie programu działania PIP oraz wręczenie nagród w kolejnej edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

Styczeń 2016 r. – „Informacja roczna na temat wypadków i chorób zawodowych oraz działań prewencyjnych KRUS –u za ostatnie dwa lata”

Przedstawiony plan pracy ROP został przedstawiony jednogłośnie z jedną poprawką.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.