Wybierz odzież ochronną właściwą dla czynników termicznych

27.10.2014AKTUALNE

„Dokładna znajomość własnych potrzeb, obowiązujących norm oraz dostępnych rozwiązań ochronnych sprawi, że pracownicy będą odpowiednio zabezpieczeni w sytuacjach zagrożenia życia.” Przypomina Elaina Harvey, specjalista ds. odzieży ochronnej i rozwiązań Nomex® w firmie DuPont i przedstawia fachowe porady w zakresie wyboru odzieży zabezpieczającej przed gorącem i płomieniem. Zatem, co trzeba wiedzieć kupując odzież ochronną?

Głównym zadaniem odzieży ochronnej jest zapewnienie pracownikowi ochrony przed działaniem wysokiej temperatury i płomienia. Przez cały okres użytkowania ubranie nie powinno się:

  • palić,
  • topić ani
  • rozpadać w kontakcie z płomieniem.

Dodatkowo odzież powinna zapewniać wymagany poziom ochrony termicznej odpowiedni do zagrożenia, na jakie pracownik może być narażony.

Wymagania przepisów Unijnych wobec odzieży ochronnej

W świetle unijnych przepisów prawnych, użytkownik końcowy, aby był skutecznie chroniony przez wyposażenie ochronne, zgodnie z pierwszą dyrektywą, musi zadbać o przeprowadzenie oceny ryzyka, która pozwoli określić właściwy wymagany poziom ochrony i zakupić środki ochrony indywidualnej zgodne z drugą dyrektywą:

  • Dyrektywa 89/656/EWG w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników korzystających z wyposażenia ochronnego określa obowiązki pracodawców w zakresie BHP pracowników w postaci przeprowadzenia oceny ryzyka, bezpłatnego zapewnienia odpowiednich środków ochrony indywidualnej i przeszkolenia.
  • Dyrektywa 89/686/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do środków ochrony indywidualnej określa procedury wprowadzania na rynek środków ochrony indywidualnej od fazy produkcji do certyfikacji potwierdzającej ich zgodność z podstawowymi wymaganiami w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom wyposażenia ochronnego.

Dyrektywa 89/686/EWG wprowadza podział środków ochrony indywidualnej na trzy grupy pod względem ich przynależności do kategorii ryzyka związanego z ich użytkowaniem.

Kategoria I

Obejmuje środki ochrony indywidualnej o prostej konstrukcji, np. rękawice ogrodnicze i okulary przeciwsłoneczne, przeznaczone do ochrony przed zagrożeniami, których skutki są stopniowo narastające. Użytkownik jest w stanie sam ocenić skuteczność ochrony i w porę zidentyfikować zagrożenie.

Kategoria II

Obejmuje środki ochrony indywidualnej o pośredniej konstrukcji, tzn. takie, które nie należą do I lub III kategorii. Środki ochrony indywidualnej kategorii II zapewniają pośredni poziom ochrony.

Kategoria III

Obejmuje środki ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji przeznaczone do ochrony przed zagrożeniem życia lub zagrożeniami, które mogą spowodować poważne i nieodwracalne obrażenia ciała. Użytkownik nie jest w stanie w porę zidentyfikować zagrożenia. Do kategorii III należy m.in. odzież chroniąca przed działaniem wysokiej temperatury i płomienia.

Dodatkowo, środki ochrony indywidualnej wprowadzane na rynek Unii Europejskiej muszą także posiadać oznakowanie CE, które oznacza zgodność ze wszystkimi postanowieniami odpowiednich dyrektyw. Do wyposażenia ochronnego muszą również zostać dołączone informacje producenta, stanowiące integralną część oceny zgodności wyposażenia ochronnego.

Normy odnoszące się do odzieży ochronnej

Dokonując wyboru odzieży chroniącej przed czynnikami termicznymi, można napotkać szereg różnych norm. Dobrze jest znać ich znaczenie i orientować się w metodach badań, jakie produkt musi przejść, aby spełnić wymagania danej normy. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze normy.

Norma

Zakres

EN ISO 15025 wraz z

EN ISO 14116

Materiały, zestawy materiałów i odzież o ograniczonym rozprzestrzenianiu płomienia.

EN ISO 11612

Odzież ochronna — odzież do ochrony przed czynnikami gorącymi i płomieniem

EN ISO 11611

Odzież ochronna do stosowania podczas spawania i w procesach pokrewnych

IEC 61382-2 (wersja robocza EN 61482-2)

Prace pod napięciem — odzież chroniąca przed skutkami termicznego działania łuku elektrycznego

Autor: Elaina Harvey
specjalista ds. odzieży ochronnej
i rozwiązań Nomex® w firmie DuPont