Wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu

05.01.2015AKTUALNE

Wysokie stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu

„Tropiciele Cząstek Stałych” po raz drugi dokonali poglądowych pomiarów stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu w 8 wybranych miejscowościach. Wyniki pomiarów nie są optymistyczne – oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Wśród wybranych lokalizacji największe zanieczyszczenie powietrza odnotowano w Zakopanem oraz Bielsku Podlaskim.

Tym razem „Tropiciele Cząstek Stałych” odwiedzili Bielsk Podlaski, Ożarów Mazowiecki, Pruszcz Gdański, Puławy, Sieradz, Mysłowice, Oławę oraz Zakopane. Wyniki dokonanych przez nich pomiarów wykazały przekroczenie dopuszczalnych norm. Wynika z tego zatem, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.

Pył zawieszony to mieszanina drobnych cząstek o różnych rozmiarach. Dopuszczalne stężenie średniodobowe pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, a średnioroczne 40 µg/m3. W przypadku mniejszych cząstek PM2,5 norma dla stężenia średniorocznego wynosi 25 µg/m3. Kilkugodzinne pomiary zrealizowane w grudniu przez Tropicieli w 8 miastach dały zdecydowanie gorsze wyniki. Wśród wybranych lokalizacji największe zanieczyszczenie powietrza odnotowano w Zakopanem oraz Bielsku Podlaskim, a najmniejsze w Pruszczu Gdańskim. Wyniki przedstawiają się następująco:

Przyczyną tak fatalnego stanu powietrza w Polsce jest przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych. Największą emisję szkodliwych pyłów powoduje spalanie węgla oraz drewna w starych i często źle wyregulowanych kotłach lub piecach domowych.

Produkcja energii cieplnej na własne potrzeby w indywidualnych gospodarstwach domowych jest w Polsce ogromną bolączką. Wiele budynków nie jest podłączonych do sieci ciepłowniczej i w związku z tym spalamy w domu węgiel, drewno a niekiedy również różnego rodzaju odpady (co jest przy okazji łamaniem prawa). W konsekwencji w wielu polskich miastach dopuszczalne stężenia dla pyłów są znacznie przekroczone, zwłaszcza zimą – podkreśla dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

Pył zawieszony jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego oraz naszego zdrowia. Cząstki stałe wraz z wdychanym powietrzem przenikają do organizmu człowieka, zwiększając ryzyko alergii, chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Dlatego mieszkańcy miejscowości, w których odbyły się patrole „Tropicieli Cząstek Stałych”, zostali zaproszeni na specjalne akcje informacyjno-zdrowotne, podczas których wykonywano bezpłatne badania spirometryczne pozwalające na wczesne wykrycie chorób oskrzeli, w tym astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Przejechaliśmy setki kilometrów, aby zmierzyć jakość powietrza w 8 miastach. W żadnej miejscowości, którą odwiedziliśmy, nie było idealnego powietrza, a w niektórych miejscach normy zostały przekroczone kilkukrotnie. Ludzie często nie dostrzegają długofalowych korzyści związanych z redukcją stężenia pyłów i innych zanieczyszczeń. Liczymy, że świadomość na temat zanieczyszczonego powietrza wkrótce wzrośnie – podsumowują akcję „Tropiciele Cząstek Stałych”.

II edycja patroli „Tropicieli Cząstek Stałych” odbyła się przy wsparciu partnerów kampanii: Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, która przekazała materiały informacyjne, firmy 3M, która udostępniła odpowiedni sprzęt pomiarowy, Koła Naukowego Ochrony Środowiska przy Politechnice Warszawskiej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, których członkowie wchodzili w skład patroli.

Organizatorem kampanii „Tropiciele Cząstek Stałych” jest Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich. Zdaniem organizacji wymiana źródła ogrzewania z węglowego na niskoemisyjne (gazowe lub odnawialne) zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby płuc.

Więcej informacji nt. kampanii znajduje się pod adresami: www.tropicieleczastekstalych.pl, www.forumfree.pl.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.