Zapoznanie poszkodowanego z protokołem powypadkowym za pomocą poczty e-mail

25.04.2014AKTUALNE

Do obowiązków zespołu powypadkowego należy między innymi zapoznanie poszkodowanego z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem. Poszkodowany zaś ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole, o czym zespół musi go pouczyć. Pojawia się pytanie, czy można zapoznać poszkodowanego z protokołem powypadkowym za pomocą nowoczesnych środków komunikowania się (np. poczty elektronicznej), bo np. na czas rekonwalescencji po wypadku przebywa daleko od miejsca pracy.

Chociaż przepisy mają przede wszystkim na uwadze tradycyjny – bezpośredni sposób zapoznania z protokołem powypadkowym poszkodowanego w trakcie spotkania z członkami zespołu powypadkowego to jednak nie można wykluczyć dopuszczalności zapoznania go z protokołem powypadkowym za pomocą nowoczesnych środków komunikowania się (np. poczty elektronicznej).

W czasie bezpośredniego spotkania zespół powypadkowy przedstawia poszkodowanemu treść protokołu, udziela mu wyjaśnień w związku z ewentualnymi wątpliwościami oraz poucza o prawie zgłoszenia uwag i zastrzeżeń. I w celu zabezpieczenia swoich interesów w razie ewentualnego sporu zespół powypadkowy powinien zadbać o to, aby poszkodowany potwierdził własnoręcznym podpisem fakt zapoznania się z treścią protokołu.

W przypadku przesłania protokołu drogą elektroniczną zabezpieczenie interesów zespołu powypadkowego (pracodawcy) może nastąpić np. przez wydrukowanie przez poszkodowaną protokołu i odesłanie go do zakładu pracy tradycyjną pocztą w odpowiedniej liczbie egzemplarzy, z adnotacją potwierdzającą odbiór dokumentu.

Trzeba pamiętać o tym, że pracodawca zatwierdza protokół powypadkowy nie później niż w ciągu 5 dni od dnia jego sporządzenia. Ponieważ poszkodowanego należy zapoznać z dokumentem przed jego zatwierdzeniem, należy zwrócić uwagę na to, czy wydrukowanie protokołu i odesłane go tradycyjną pocztą nie spowoduje przekroczenia wspomnianego terminu.

Pracodawca ma obowiązek niezwłocznie doręczyć poszkodowanemu pracownikowi zatwierdzony protokół powypadkowy. Nie wymaga się przy tym złożenia przez pracownika podpisu na zatwierdzonym dokumencie. Jednak do celów dowodowych (np. w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy) warto posiadać dokument potwierdzający doręczenie protokołu poszkodowanemu pracownikowi. W tym celu wystarczy przesłać mu go listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Podstawa prawna 

Rozporządzenie Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz.U. nr 105, poz. 870).

Słowa kluczowe:
protokół powypadkowy