Składałeś do ZUS informację ZUS IWA, oczekuj decyzji w sprawie wysokości składki wypadkowej

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
29.03.2017AKTUALNE

Składałeś do ZUS informację ZUS IWA, oczekuj decyzji w sprawie wysokości składki wypadkowej

Jeżeli składałeś do ZUS informację do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, czyli druk ZUS IWA za 2016 r. i za dwa lata wstecz, to do 20 kwietnia br. powinieneś otrzymać z ZUS decyzję o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, która będzie Cię obowiązywała w tym roku składkowym (czyli od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r.)

Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe płatnikom, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych (art. 28 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych; tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 1242; dalej: ustawa o ubezpieczeniu społecznym).

Podstawą do ustalania przez ZUS wysokości składki wypadkowej na dany rok składkowy (od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku) jest Informacja o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (czyli formularz ZUS IWA) zawierająca dane o wypadkowości u danego pracodawcy.

Informację do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA sporządzają wyłącznie płatnicy (przedsiębiorcy) zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia poprzedniego roku i co najmniej 1 dzień w styczniu danego roku. Dokument ten należy przekazać do ZUS do dnia 31 stycznia danego roku za poprzedni rok kalendarzowy (art. 31 ust. 6 i 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym). Przy czym płatnicy muszą figurować w rejestrze REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku (art. 29 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym).

O wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiadamia płatnika składek, nie później niż do dnia 20 kwietnia danego roku.

Uwaga!

Jeżeli jednak płatnik składek do 30 kwietnia danego roku nie otrzyma zawiadomienia, o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, powinien zwrócić się do oddziału ZUS właściwego ze względu na swoją siedzibę o podanie wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Wysokość procentowa składki, którą ustali ZUS, to iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek. Wskaźnik korygujący i grupę działalności, do której płatnik należy, zawierają załączniki do rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 878).

Samodzielne ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe (śródtytuł)

Jeżeli jednak nie składałeś w ostatnich trzech latach informacji ZUS IWA lub nie masz obowiązku jej przesyłania, wówczas sam musisz ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Jej wysokość znajdziesz w załączniku nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe – Grupy działalności, kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności.

Ważne

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji (ZUS IWA), przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy.

Nie będzie podwyższenia 150% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jeżeli poprawisz swój błąd (śródtytuł)

Warto wspomnieć, że od tego roku ZUS (1 kwietnia 2017 ) ZUS nie ukarze płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe podniesieniem o 150% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli ten zreflektuje się, dopełni ciążącego na nim obowiązku i złoży informację ZUS IWA lub korektę danych do niej w terminie 14 dni od otrzymania wezwania z ZUS.

Dotychczas obowiązujące przepisy, dawały ZUS-owi prawo ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej składki jeżeli płatnik składek:

  • nie przekaże danych lub
  • przekaże nieprawdziwe dane

na dokumencie ZUA IWA, co spowoduje zaniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

W myśl nowych przepisów ZUS, w drodze decyzji, ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych, jeżeli płatnik składek nie przekaże:

  • informacji do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na druku ZUS-IWA, albo
  • korekty tej informacji

w terminie 14 dni od otrzymania wezwania Zakładu.

Ponadto dotyczy to sytuacji jeżeli stopa procentowa ustalona na podstawie nieprawidłowych danych przekazanych przez płatnika składek lub wykazywana przez płatnika składek w dokumentach rozliczeniowych była zaniżona w stosunku do ustalonej na podstawie prawidłowych danych.

Również w przypadku płatnika składek samodzielnie ustalającego stopę procentową składki, ZUS ustali, w drodze decyzji, stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej, jeżeli:

  • w danym roku składkowym wykazywał on w dokumentach rozliczeniowych zaniżoną stopę procentową i
  • nie złożył dokumentów rozliczeniowych korygujących w terminie 14 dni od otrzymania wezwania Zakładu.
Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.