Okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym w okresie wypowiedzenia

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
26.05.2023AKTUALNE

Okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym w okresie wypowiedzenia

Pracownik wykonujący pracę przed monitorem ekranowym, jeżeli wynika to z zalecenie lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną na pracownikami, powinien być zapewnioną korekcję wzroku przez cały okres współpracy – w tym do końca okresu wypowiedzenia. Problem powstanie w sytuacji, gdy korekcja taka zostanie zalecona w ramach badań kontrolnych przypadających w okresie wypowiedzenia. Czy w takim przypadku pracodawca musi zapewniać okulary korekcyjne do pracy przy monitorze ekranowym w okresie wypowiedzenia.

Praca przed monitorem ekranowym - urządzeniem do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu - nie pozostaje obojętna dla kondycji narządu wzroku. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora z całą pewnością nadwyręża oczy, które ostatecznie stają się coraz mniej sprawne. Uwzględniając powyższe, pracownicy wykonujący pracę przed monitorami ekranowymi powinni być objęci profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Kiedy powstaje obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych do pracy przy monitorze ekranowym?

Jednym z uprawnień pracowników wykonujących pracę przed monitorami ekranowymi jest prawo do korekcji wzroku. Jednak nie każdy pracownik, któremu się wydaje, że ma problem ze wzrokiem ma automatycznie prawo oczekiwać zapewnienia okularów korekcyjnych przez pracodawcę. Aby pracodawca musiał je zapewnić w pierwszej kolejności musi zostać zrealizowane badanie w ramach profilaktycznej pracowniczej opieki zdrowotnej. Jeżeli na jego podstawie zostanie wydane zalecenie w zakresie zapewnienia okularów, a tym samym pracy z ich wykorzystaniem, wówczas pracodawca powinien okulary zorganizować.

Zapewnienie okularów korekcyjnych, w przypadku gdy współpraca odbywa się bezkolizyjnie, a umowa o pracę trwa w najlepsze nie budzi wątpliwości. Co gdy jedna ze stron składa wypowiedzenie?

Przykład:
po dłuższej absencji chorobowej pracownik wraca do pracy i składa wypowiedzenie. Musi jednak zostać zweryfikowany w ramach badań kontrolnych podczas, których zostanie wydane zalecenie w zakresie korekcji wzroku?

Czy na miesięczny lub trzymiesięczny okres wypowiedzenia wymaga od pracodawcy zapewniania okularów korekcyjnych pracownikowi?

Oczywiście nie będzie takiej zasadności, w przypadku gdy pracownik w okresie wypowiedzenia zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Okulary są niezbędne do wykonywania pracy, a nie do tego, aby być zatrudnionym do końca okresu wypowiedzenia, ale jednocześnie zwolnionym z obowiązku wykonywania pracy z wykorzystaniem monitora ekranowego.

W przypadku jednak, gdy pracownik w okresie wypowiedzenia ma wykonywać pracę, co do zasady – ponieważ przepisy nie przewidują tutaj wyjątków – okulary  powinny być zapewnione. Nawet na tak krótki okres wykonywania pracy, jakim jest okres wypowiedzenia.

Ważne

Ewentualne odstępstwo w tym zakresie powinno być ustalone z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Co powie inspektor pracy na odstępstwo od zapewnienia pracownikowi okularów w okresie wypowiedzenia?

Jednak powstaje pytanie, jak do takiego odstępstwa podejdzie potencjalny inspektor pracy. Ponieważ (niestety dla pracodawców), każdy inspektor jest niezależnym organem, ma prawo niezależnie oceniać dany przypadek, w tym interpretować przepisy. Tak więc, jeden inspektor może stwierdzić, że nie będzie naruszeniem brak zapewnienia okularów korekcyjnych w okresie wypowiedzenia, szczególnie krótkiego. Natomiast inny inspektor stwierdzi, że mimo wszystko jest to niezbędne.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.