Sezon urlopowy nie wyłącza kontroli inspektora PIP

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
16.08.2022AKTUALNE

Okres letni, który tradycyjnie jest utożsamiany z sezonem urlopowym, to często skomplikowany organizacyjnie czas dla pracodawców. Części pracowników nie ma, a praca musi być zrealizowana. W tym szczególnym okresie niestety nie ma taryfy ulgowej w zakresie możliwej kontroli inspektorów pracy. Można się spodziewać zarówno kontroli planowych, jak również interwencyjnych.

Obowiązkiem każdego pracodawcy, niezależnie od wielkości zatrudnienia oraz formy organizacyjno-prawnej, jest sprawowanie bieżącego nadzoru nad procesem pracy, tak aby była ona realizowana w zgodzie z przepisami i zasadami bhp. Obok nadzoru wewnętrznego, którego częścią jest oczywiście służba bhp, jak również w ograniczonym zakresie, ale jednak – służby medycyny pracy – nadzór w obrębie przestrzegania prawa pracy realizowany jest przez Państwową Inspekcję Pracy.

Uwaga!

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie.

Powyższy zapis to przysłowiowe „kopiuj/wklej” z art. 1 ustawy o PIP, który od lat funkcjonuje w niezmienionej, błędnej niestety, formie. Może bowiem sugerować, że w PIP funkcjonuje jeden organ – utożsamiany z Głównym Inspektorem Pracy. Nie wdając się szczegółowo w kwestie organizacyjne i strukturalne urzędu, należy pamiętać, że PIP nie jest jednym organem – każdy inspektor pracy ma bowiem status niezależnego organu, który ma prawo samodzielnie wykonywać czynności z zakresu kontroli oraz nadzoru.

Inspektorzy pracy mają status pracowników, tym samym przysługuje im prawo do corocznego płatnego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Warto dodatkowo wspomnieć, że na mocy przepisów szczególnych inspektorzy uprawnieni są do urlopu dodatkowego, który zwiększa wymiar urlopów wynikających z Kodeksu pracy.

Mylił by się jednak ten, kto stwierdziłby, że okres letni, a tym samym sezon urlopowy, oznacza zaniechanie czynności kontrolnych i nadzorczych. Uwzględniając fakt, że część inspektorów w tym okresie przebywa na urlopach można spodziewać się mniejszej liczby kontroli – jednak jak najbardziej są one przeprowadzane, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, które uwzględniają z oczywistych względów sezon urlopowy.

Letnie kontrole inspektorów mogą oczywiście dotyczyć kwestii związanych z szeroko rozumianymi uciążliwościami wynikającymi z pory letniej – w tym podwyższonej temperatury. Tym samym bezpieczeństwo pracy może być badane zarówno w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia pracowników we względnie bezpiecznych warunkach biurowych, jak również organizacji pracy na przestrzeniach otwartych. Zapewnienie wody zdatnej do picia, a w określonych sytuacjach wzbogaconej w witaminy i minerały – jak najbardziej będą weryfikowane w okresie letnim.

Prace w rolnictwie

Lato to okres intensywnych prac w branży rolnej. Od lat inspektorzy pracy kontrolują bezpieczeństwo pracy w rolnictwie. Pracodawcy oraz podmioty niemające statusu pracodawców, działające w rolnictwie, jak najbardziej powinny się spodziewać kontroli inspektorów biegłych w problematyce organizowania bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych – w tym w kwestii udziału w pracach rolnych dzieci.

Praca młodocianych latem

Okres letni to wzmożony czas zatrudniania młodocianych przy pracach lekkich. Tym samym podmioty, które zatrudniają młodocianych, jak najbardziej powinny się spodziewać kontroli, w szczególności w zakresie organizowania bezpiecznej pracy osób w wieku pomiędzy 15 a 18 lat.

Sezon letni wiąże się z przeprowadzaniem kontroli w branży, która podlega szczególnemu nadzorowi, jaką jest branża budowlana. W zależności od konkretnego przypadku inspektor może się pojawić na każdej budowie – w tym wbrew pozorom na budowach bardzo niewielkich.

Kontrole interwencyjne

Jak już wspomniano na wstępie, kontrole w sezonie urlopowym mogą mieć charakter kontroli planowych – ujętych we wcześniejszych zamierzeniach kontrolnych. Spora część kontroli może mieć charakter interwencyjny i wynikać ze skarg pracowniczych. Skargi takie mogą dotyczyć szerokiego spektrum kwestii. Począwszy od problemów związanych z udzielaniem urlopów wypoczynkowych, a skończywszy na wszelkich zagadnieniach dotyczących technicznego bezpieczeństwa pracy, w tym przykładowo w zakresie sprawności wentylacji czy klimatyzacji w pomieszczeniach pracy.

Każda kontrola inspektora pracy zaczyna się od sprawdzenia, czy wcześniej wydane środki prawne zostały zrealizowane w sposób prawidłowy i terminowy. Nie będzie niespodzianką, jeżeli na kontroli pojawi się inny inspektor niż ten, który kontrolował wcześniej. Taki „nowy” inspektor najbardziej jest uprawniony, ale również zobowiązany do zweryfikowania tego, czy środki prawne wydane przez jego poprzednika zostały zrealizowane.

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.