Czy kierownik ma obowiązek sprawdzać noszenie okularów korekcyjnych przez pracownika podczas pracy?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
31.08.2022AKTUALNE

Zadaniem osób kierujących pracownikami jest zapewnienie wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami. Jeżeli osoba użytkująca monitor ekranowy uzyska orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy, a z treści orzeczenia będzie wynikało zalecenie pracy w okularach korygujących wzrok, wówczas niezbędne będzie zapewnienie takich okularów przez pracodawcę. Czy w takim przypadku rolą osoby kierującej jest tylko dopilnowanie zapewnienia refundacji okularów? Czy może osoba kierująca powinna również na bieżąco sprawdzać, czy osoba, która powinna nosić okulary, rzeczywiście ich używa podczas wykonywania czynności pracowniczych?

Przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy wyróżniają szczególną kategorie osób - którymi są osoby kierujące pracownikami. Wyjątkowa rola osób kierujących pracownikami przejawia się w tym, iż przepisy regulują zakres obowiązków takich osób. Jest on zawarty w art. 212 Kodeksu pracy. Do zakresu obowiązków osób kierujących należy w szczególności:

cyt. „zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami”.

Natomiast wykonywanie pracy przed monitorem ekranowym wiąże się nie tylko z obciążeniami układu mięśniowo-szkieletowego narządu wzroku. Powoduje to, iż w ramach profilaktycznych badań lekarskich, w ramach których kontrolowana jest kondycja narządu wzroku, część pracowników otrzymuje zalecenie pracy w okularach korygujących wzrok.

Ważne

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Rola osoby kierującej pracownikami w zakresie realizacji zalecenia lekarza pracy w okularach

W zakresie wspomnianej na wstępie roli osoby kierującej pracownikami rodzi się istotne dla praktyki pytanie, jaki jest zakres nadzoru nad realizacją zalecenia lekarza pracy w okularach korygujących wzrok? Czy osoba kierująca powinna wyłącznie zadbać o to, aby podlegający jej bezpośrednio pracownik miał zapewnione przez pracodawcę okulary korygujące wzrok? A może jednak obowiązek zapewniania wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami należy rozumieć szerzej, jako bieżący nadzór nad faktycznym używaniem okularów podczas pracy?

Zapis mówiący o obowiązku zapewnienia wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami może sugerować, że wykonanie zalecenia (w tym jego monitorowanie przez osobę kierującą kończy) się na zapewnieniu okularów przez pracodawcę, czyli samym ich sfinansowaniu. Takie rozumienie przepisu w praktyce mogłoby zwalniać osobę kierującą pracownikami z bieżącego nadzoru w zakresie stosowania okularów korekcyjnych. Z drugiej jednak strony ograniczenie roli osoby kierującej wyłącznie do formalnego faktu zapewnienia okularów nie będzie prawidłowym postępowaniem. Osoba taka powinna na bieżąco monitorować bezpieczeństwo pracy, w zakresie szeroko rozumianej organizacji pracy.

Reasumując można przyjąć, że w ramach pojęcia zapewniania wykonania zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami, w przypadku okularów korygujących wzrok, mieści się zarówno obowiązek nadzoru nad działaniami pracodawcy w zakresie zapewnienia okularów oraz ich wydania pracownikowi, jak również nadzoru nad pracownikami w zakresie bieżącego stosowania okularów korekcyjnych.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.