Czy soczewki i okulary do pracy przy monitorze ekranowym to środki ochrony indywidualnej?

Kamil Szyszkiewicz
Kamil Szyszkiewicz
18.02.2022AKTUALNE

Czy soczewki i okulary do pracy przy monitorze ekranowym to środki ochrony indywidualnej?

Ostatnia zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp w dużej mierze dotyczyła środków ochrony indywidualnej. Czy od tej pory szkła kontaktowe i okulary do pracy przy monitorze będą też traktowane jako środki ochrony indywidualnej i zamiast refundacji kosztów, pracownik otrzyma pełne finansowanie?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co nazywamy środkiem ochrony indywidualnej?

  • Kiedy okulary można nazwać środkiem ochrony indywidualnej?

  • Czy okulary/soczewki do pracy przy monitorze ekranowym to środki ochrony indywidualnej

Czytaj także: Jak dobierać środki ochrony indywidualnej po zmianie rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów?>>>

Okulary wydawane na receptę oraz szkła kontaktowe zostały zakwalifikowane jako środki ochrony indywidualnej twarzy i oczu. Jednak aby odpowiedzieć na pytanie, czy każde okulary wydawane na receptę i/lub soczewki to środki ochrony indywidualnej, należy się odwołać do definicji tych środków.

Definicja środka ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.

Do środków ochrony indywidualnej nie zalicza się:

  • zwykłej odzieży roboczej i mundurów, które nie są specjalnie przeznaczone do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracownika,

  • środków ochrony indywidualnej używanych przez wojsko, Policję i inne służby utrzymania porządku publicznego,

  • wyposażenia stosowanego przez służby pierwszej pomocy i ratownicze,

  • środków ochrony indywidualnej stosowanych na podstawie przepisów Prawa o ruchu drogowym,

  • wyposażenia sportowego,

  • środków służących do samoobrony lub do odstraszania.

Okulary środkiem ochrony indywidualnej

Aby przykładowe okulary posiadały funkcje ochronne, muszą być one zgodne z określonymi normami i przepisami. Podlegają pod przepisy oceny zgodności. Oznacza to, że muszą posiadać znak CE oraz deklarację zgodności.

Podstawową normą stosowaną wobec okularów ochronnych jest norma EN166. Opisuje ona wszystkie ogólne wymagania dotyczące indywidualnych środków ochrony wzroku.

Tak więc, wszystkie okulary/soczewki, które posiadają właściwości ochronne przed jednym lub większą ilością zagrożeń pochodzących ze środowiska zawodowego, zostały wyprodukowane zgodnie z wymaganiami oceny zgodności – powinny być udostępniane pracownikom całkowicie nieodpłatnie.

Ważne

Wymienione na wstępie szkła kontaktowe, okulary do pracy przy monitorze ekranowym nie są środkami ochrony indywidualnej.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Autor
Kamil Szyszkiewicz
Inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Na co dzień zarządza działem bhp w firmie produkcyjnej z branży meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.