Poleć znajomemu

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia jeżeli pracodawca odsunie go od pracy w związku z COVID-19?

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia jeżeli pracodawca odsunie go od pracy w związku z COVID-19?
Pytanie:

Dyrektor odsunął pracowników obsługi (konserwatorzy, sprzątaczki, obsługę kuchni) od wykonywania obowiązków wprowadzając jedynie dyżury, które polegają na codziennych oględzinach zakładu pracy. Czy poza art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 można się powołać na art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownikowi za czas nie wykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania? Czy istnieją jakieś dodatkowe przepisy, które są podstawą aby pracownika odsunąć o wykonywania obowiązków na czas zagrożenia epidemicznego i zachował on całość wynagrodzenia?

Autor: 

Michał Kowalski
radca prawny

Pozostało jeszcze 68 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostep do Portalu
BHP a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
  • Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
  • Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
  • Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Załóż konto testowe na 48 godzin

Jeśli posiadasz już konto
zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Płatność PayU
19.00 zł netto
23.37 zł brutto
Płatność SMS
29.00 zł netto
35.67 zł brutto
Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Redaktor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego oraz ochrony danych osobowych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych i prawa oświatowego, doświadczony szkoleniowiec. Współautor i redaktor merytoryczny książki „Karta Nauczyciela. Komentarz praktyczny”. Prowadzi własną kancelarię radcy prawnego, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno pracodawcom, jak i pracownikom.

Kategorie