obowiązki pracodawcy

Wynagrodzenie pracowników w czasie COVID-19

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia jeżeli pracodawca odsunie go od pracy w związku z COVID-19?

Pytanie:

Dyrektor odsunął pracowników obsługi (konserwatorzy, sprzątaczki, obsługę kuchni) od wykonywania obowiązków wprowadzając jedynie dyżury, które polegają na codziennych oględzinach zakładu pracy. Czy poza art. 3 ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 można się powołać na art. 81 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownikowi za czas nie wykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania? Czy istnieją jakieś dodatkowe przepisy, które są podstawą aby pracownika odsunąć o wykonywania obowiązków na czas zagrożenia epidemicznego i zachował on całość wynagrodzenia?

Autor: 

Michał Kowalski
radca prawny

Inne nasze serwisy:

Pomiary w elektryce Logistyka i transport ekspert Aktualności ochrony środowiska Portal Oświatowy Serwis Ochrony Środowiska
wiper-pixel