Pytania i odpowiedzi
Oznakowanie wiertarki stołowej
Pytanie: Pracodawca zakupił nową wiertarkę stołową, kolumnową posiadającą wszelkie certyfikaty i oznakowaną znakiem CE. Audytorzy prowadzący audyt zewnętrzny firmy polecili umieścić na wiertarce piktogram informujący o pracy bez rękawic, mimo tego, że przy maszynie umieszczono instrukcję obsługi, z której między innymi wynika zakaz pracowania w rękawicach. Poza tym polecono pomalować stół na kolor żółto-czarny. Czy pracodawca musi wykonać te polecenia? »
Praca na antresoli
Pytanie: Pracownicy wykonują pracę na antresoli w magazynie, na wysokości ok. 2 m. Polega ona na wydawaniu i przyjmowaniu komponentów oraz układaniu komponentów na odpowiednich lokacjach. Antresola ze wszystkich stron otoczona jest barierkami, zamontowanymi jako konstrukcja stała, chroniąca pracownika przed upadkiem.Czy jest to praca na wysokości? Jakie uprawnienia powinni mieć pracownicy? »
Ustalanie terminu następnego szkolenia okresowego
Pytanie: W dniu 11 maja przeprowadzono szkolenie okresowe bhp dla robotników. Wyniki egzaminu ogłoszono 18 maja. Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia wystawiono z datą 30 maja. Od kiedy należy liczyć 3 letni okres, do następnego szkolenia? Od dnia szkolenia, czy od daty wystawienia zaświadczenia? »
Asekuracja pracownika czyszczącego basen
Pytanie: Czy pracownik czyszczący linię wodną na basenie (na głębokości około 120-130 cm) może wykonywać pracę samodzielnie, bez asekuracji? Czy osobą zabezpieczającą może być inny pracownik z firmy sprzątającej, czy też musi to być ratownik? Prace te, są wykonywane wcześnie rano, kiedy jeszcze nie ma ratowników. »
Pomieszczenie zagrożone wybuchem
Pytanie: W naszym zakładzie znajduje się pomieszczenie do pracy z eterem. Jednak, w odczuciu pracowników i służby bhp, nie spełnia ono wymagań bezpiecznej pracy. Niestety nie mogę znaleźć żadnych przepisów, które by normowały tę kwestię. Jakie wymagania powinno spełniać takie pomieszczenie? »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol