Sklep
Kto jest odpowiedzialny za badania okresowe, pracownik czy pracodawca? Czy pracownik sam jest zobowiązany do pilnowania terminu badań okresowych?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Pracownik otrzymał podczas badań okresowych zaświadczenie o pracy przy komputerze w okularach korygujących wzrok w roku 2011. W roku 2012 pracownik zgłosił chęć zakupu okularów i uzyskania refundacji od swojego pracodawcy. Czy pracownika trzeba wysłać na powtórne badania celem uzyskania zaświadczenia, czy nie jest to konieczne, skoro takie zaświadczenie uzyskał przy badaniach okresowych?
Czy pracodawca zatrudniający pracownika na umowę zlecenie może, czy też powinien ponosić koszty badań okresowych?
Zakład pracy ma podpisaną, z konkretnym zakładem opieki zdrowotnej, roczną umowę o objęcie profilaktyczną opieką zdrowotną pracowników. Placówka ta przeprowadza badania okresowe pracowników. Jeden z pracowników (kadra kierownicza) przyniósł zaświadczenie o zdolności do pracy z innej placówki zdrowia twierdząc, że w krótszym czasie przeprowadził badania okresowe. Równocześnie pracownik ten nie przedstawia faktury za badanie wystawionej przez zakład, który wykonał to badanie. Czy pracodawca może przyjąć to zaświadczenie, nie ponosząc kosztów badania okresowego?
Pracuję w straży pożarnej, gdzie jednym z systemów czasu pracy jest 24/48. Moje pytanie dotyczy badań okresowych. Wiadomo, że w miarę możliwości pracownika kieruje się na badania w godzinach pracy, ale część strażaków owe badania okresowe musi wykonać poza godzinami swojej pracy. Czy w związku z tym należą się tym strażakom godziny ponadwymiarowe (nadgodziny)? Jest to w jakiś sposób uszczuplanie czasu do wypoczynku strażakom.
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu L4 skończyły się badania lekarskie okresowe. Dodam, że przebywał na zwolnieniu ponad 30 dni. Czy powinnam wysłać go na kontrolne badania lekarskie, jak wróci do pracy, a potem na okresowe dodatkowe?
Jan Piórospecjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Po 30 dniach chorobowego pracownica dostaje skierowanie na badania kontrolne. Lekarz wystawia zaświadczenie jak z badań okresowych wpisując datę następnego badania, która jest późniejsza od daty z poprzedniego badania okresowego. Która data jest datą następnego badania okresowego?
Termin następnego badania okresowego pracownika został określony przez lekarza medycyny pracy na dzień 31 grudnia 2011 r. Czy w związku z tym pracownik powinien się zgłosić na następne badanie do lekarza medycyny pracy przed tą datą, czyli jeszcze w grudniu, czy też wystarczy, żeby na zaświadczeniu lekarskim pojawiła się data np. 3 stycznia 2012 r.?
Czy pracowników zatrudnionych w sklepach, gdzie najwyższe półki znajdują się na wysokości powyżej 3 metrów a wykładanie towarów na tych półkach odbywa się sporadycznie z wykorzystaniem drabin rozstawnych należy kierować na badania okresowe z zaznaczeniem, że wykonują pracę powyżej 3 metrów, czy wystarczy zaznaczyć, że praca do 3 metrów wysokości?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy muszą poddać się badaniom wstępnym, okresowym, kontrolnym?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownica ma ważne badania okresowe do listopada 2011r. W listopadzie 2009r. uległa wypadkowi, po którym skierowana została na badania kontrolne. Termin ważności tego zaświadczenia upływa w styczniu 2011 r. Czy badania okresowe wykonane przed wypadkiem zachowują ważność? Kiedy pracownik powinien wykonać kolejne badania okresowe?
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
W zakładzie pracy są stażyści z Powiatowego Urzędu Pracy, którzy odbywają staż. Skierowanie na badania wstępne powinien wydać w takim przypadku Powiatowy Urząd Pracy. Co w sytuacji, gdy PUP nie chce wydawać skierowań na badania? Zakład pracy, w którym stażysta odbywa staż powinien otrzymać zdolność do pracy stażysty, czy w takim przypadku stażysta wykonuje badania we własnym zakresie i za własne środki?
Jan Piorospecjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy pracownik służby bhp może zajmować się wystawianiem skierowań na badania profilaktyczne, czy raczej powinien zajmować sie tym np. dział kadr? Myślę że służba bhp może kontrolować terminy badań, lecz nie może zajmować się wypisywaniem skierowań na badania.
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zakład pracy ma podpisaną umowę na przeprowadzanie badań profilaktycznych przez pracowników z kilkoma przychodniami w różnych miastach. Nie na wszystkich pieczęciach firmowych przychodni widnieje napis „poradnia medycyny pracy”. Lekarze wystawiający takie zaświadczenie również nie mają w pieczęci informacji, że są lekarzami medycyny pracy. Czy można zakwestionować takie zaświadczenie, mimo że jest z tą przychodnią podpisana umowa na wykonywanie badań, czy należy je przyjąć?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone