Sklep
Butle z tlenem czy innymi gazami wykorzystywane są w wielu branżach. Prace z użyciem butli z gazami należą do niebezpiecznych. Jednak, jak wiemy nie tylko użytkowanie butli wymaga ostrożności, także ich przechowywanie wymaga przestrzegania określonych zasad. Mając to na uwadze, przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego magazynowania butli z gazami. Informacje te pozwolą Ci zweryfikować prawidłowość przechowywania butli z gazem w Twojej firmie.
Norbert Szymkiewicz
Starszy inspektor ds. BHP i PPOŻ
Jeżeli w Twojej firmie magazynowane są lub transportowane butle ze sprężonym powietrzem powinieneś zapoznać pracowników z instrukcją bhp magazynowania i transportowania butli ze sprężonym powietrzem. Taką instrukcję opracował ekspert Portalu BHP. Możesz ją pobrać i dostosować do warunków panujących w Twoim zakładzie pracy.
Czy butle z gazami inertnymi mogą być przechowywane wewnątrz budynku, w specjalnie do tego przeznaczonych szafach? Jeśli mogą, to jakie wymagania muszą spełniać?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli pracownik ma uprawnienia na obsługę wózków widłowych wydane przez UDT w formie dyskietki, takiej jak dowód osobisty, czy możne również wymieniać butle z gazem LPG zasilającym wózek? Na zaświadczeniu nic nie jest napisane na temat wymiany butli.
Pracownikom magazynów gazów technicznych podczas szkolenia okresowego bhp należy przypomnieć kwestie techniczne butli z gazem. Przygotowując się do przeprowadzenia szkolenia okresowego tej grupy pracowników możecie skorzystać z opracowanej przez ekspertów bhp prezentacji multimedialnej. Pozwoli Wam ona skrócić czas przygotowania się do tego szkolenia, gdyż prezentację tę możecie wykorzystać jako materiał szkoleniowy. Prowadząc szkolenie będziecie mieć również wsparcie merytoryczne, dzięki któremu będziecie pewni, że przekazaliście pracownikom najważniejsze informacje.
Przewidujemy wdrożenie nowego procesu obróbki cieplno-chemicznej stali (azotowania). W związku z czym będziemy magazynować 10 butli z amoniakiem. Jakie wymagania w tym zakresie musimy spełnić?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W jaki sposób albo na podstawie jakich przepisów (bo chyba nie ma regulacji w tym zakresie) zgodnie z prawem wykonywać transport wewnątrzzakładowy gazów technicznych (gazy spawalnicze: tlen, acetylen, mieszanka argonu z dwutlenkiem węgla, propan-butan) w ilościach niewymagających od kierowców pojazdów czy operatorów wózków widłowych uprawnień ADR (czyli w ograniczonej ilości tzn. kilka butli na jeden ładunek? Czy można przewozić gazy techniczne samochodami dostawczymi w pozycji leżącej? Jeśli tak to jakie obowiązują zasady bezpieczeństwa? Czy można przewozić gazy techniczne wózkiem widłowym np. w koszu do transportu gazów w pozycji pionowej? Czy istnieją jakieś inne bezpieczne, a dopuszczalne rozwiązania? Dodam, że chodzi o transport na odległość od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów, po drogach wewnątrzzakładowych i publicznych.
Pracuję w ochronie na budowie ogrzewanie mamy z butli gazowej 11kg. W przyczepce kempingowej ciągle ulatnia się gaz propan-butan, nawet jak otwieram daszek to od oparów gazu mam zawroty głowy i duszności. Gdzie, komu powinienem zgłosić o zaistniałej sytuacji, ponieważ może dojść do wybuchu albo zaczadzenia?
Zbigniew OlejnikSt.spec. ds.bhp i ochrony ppoż.
Butle z gazami technicznymi oznakowuje się zgodnie z Polskimi Normami. Można wyróżnić 3 cechy oznakowania: cechowanie, etykiety ostrzegające oraz kod barwny butli z gazem technicznym.
Czy do wymiany butli z propanem butanem (standardowa 11 kg butla) przy maszynie, na której jest zainstalowany i zasilany z niej palnik, są wymagane dodatkowe szkolenia, uprawnienia?
Czy pracownik obsługi produkcji przewożący z magazynu butle z gazem (wodór, azot, acetylen, tlen i inne) wózkiem odpowiednio do tego przygotowanym, musi posiadać poza szkoleniem ogólnym i stanowiskowym dodatkowe uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych?
Jan Pióro
W zakładzie pracy do plazmowego cięcia metali wykorzystywane są gazy takie jak azot, argon, mieszanina azotu i wodoru. Czy butle z tymi gazami mogą stać w stojakach w hali produkcyjnej? Czy są jakieś wskazania, co do odległości ustawienia gazów od automatycznego urządzenia do cięcia plazmowego?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy butle z gazem propan-butan do wózków widłowych w ilości do 50 szt. mogą być magazynowane w wydzielonym, osiatkowanym pomieszczeniu, obok ciągu komunikacyjnego w budynku produkcyjnym, wraz z innymi materiałami?
Czy lakiernia może być zlokalizowana obok pomieszczenia z gazami? Jeśli tak, to w jakiej odległości?
Czy butle z gazami CO2, azot potrzebne do pracy urządzeń rehabilitacyjnych przy suchych kąpielach, krioterapii mogą znajdować się w pomieszczeniu gdzie wykonuje się te zabiegi?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone