Sklep
Nie każda praca jest rutyną – ale każda musi być bezpieczna. Zdarzają się zadania nietypowe, które trudno ująć w standardowych procedurach. Właśnie wtedy warto sięgnąć po praktyczną checklistę BHP. Pozwoli Ci krok po kroku ocenić ryzyko, zweryfikować przygotowanie i zadbać o pełne zabezpieczenie pracownika. Pobierz dokument i zyskaj pewność – nawet przy działaniach wykonywanych tylko raz na jakiś czas.
Ergonomiczne i odpowiadające wymaganiom bhp stanowisko pracy biurowej gwarantuje znaczne obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku przy pracy oraz choroby zawodowej. Przygotowany formularz listy kontrolnej pozwoli ocenić warunki bhp na stanowisku pracy biurowej oraz ergonomiczność samego stanowiska. Dzięki niemu z łatwością określisz gdzie potrzebne jest podjęcie działań naprawczych.
Zastanawiasz się, co powinna zawierać lista kontrolna do bezpośredniego diagnozowania kultury bezpieczeństwa w firmie? Poniżej została przedstawiona przykładowa lista kontrolna do bezpośredniego diagnozowania kultury bezpieczeństwa w firmie. Trzeba pamiętać, że zawarty w niej zakres diagnozowania jest jedynie przykładowy. Pełny obraz kultury bezpieczeństwa w firmie można uzyskać po przeprowadzeniu badań przez specjalistów. Tym bardziej, że dla każdego rodzaju działalności gospodarczej tematy, jak i same pytania, a także interpretacja odpowiedzi będą zróżnicowane.
Pracodawca, po nowelizacji Kodeksu Pracy, która wprowadza pracę zdalną, będzie mógł wymagać oświadczenia o zapewnieniu przez pracownika bezpiecznych i higienicznych warunków w miejscu pracy zdalnej, zgodnych z zasadami ergonomii. Jednak, aby pracownik mógł złożyć takie oświadczenie, musi otrzymać wskazówki w zakresie tych wymagań od pracodawcy. Rozwiązaniem może być wprowadzenie list kontrolnych samooceny stanowiska pracy prowadzonej przez pracownika. Gdy odpowiedzi na pytania zadane w liście kontrolnej są pozytywne, możemy przyjąć, że warunki pracy są prawidłowe. Pobierz edytowalny wzór listy kontrolnej - ergonomii stanowiska pracy zdalnej, przygotowany przez eksperta Portalu BHP.
W myśl art. 6731 § 5 Kodeksu pracy w przypadku wprowadzenia w pracy zdalnej, pracodawca musi przekazać pracownikowi zdalnemu informację, w której określa przepisy i zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W informacja powinna zawierać:
Taka informacja, to swoista instrukcji BHP określającej zasady bezpieczeństwa wykonywania pracy zdalnej. Przykład takiej instrukcji BHP podczas wykonywania pracy zdalnej możesz opracował ekspert Portalu BHP. Pobierz edytowalny wzór instrukcji bhp przy pracy zdalnej.
Prowadzenie w zakładzie pracy działań w zakresie profilaktyki zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa stanowi właściwe zachowanie się pracodawcy obniżające ryzyko zakażenia się COVID-19 w firmie. Podjęcie tych działań może być kontrolowane przez organy nadzoru, w tym PIP. Warto więc sprawdzić, na jakim poziomie został one wdrożone w firmie. Pomocna w tym będzie lista kontrolna bezpieczeństwa w miejscu pracy i ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19.
W zakładach gastronomicznych eksploatowane są niebezpieczne maszyny, urządzenia i narzędzia ręczne. Dlatego zaleca się, aby szczególnie w małych zakładach gastronomicznych, czyli zatrudniających do 5 pracowników, przeprowadzać częstą kontrolę stanu bhp. Najlepiej aby przeprowadzał ją pracodawca, wspólnie z osobą, której powierzono wykonywanie zadań służby bhp. Aby ułatwić to zadanie przygotowaliśmy przykładową listę kontrolę gotową do wykorzystania w zakładzie gastronomicznym. W zależności od sytuacji w firmie można skorzystać z całej listy lub jedynie wybranych bloków tematycznych.
Kluczem do sukcesu każdej firmy jest właściwa organizacja zadań. Jednak, jak się przekonać czy w naszej firmie praca jest właściwie zorganizowana a zadania są właściwe rozdzielone. Pomocna może być w tym lista kontrolna analizy właściwej organizacji zadań. Taka podstawowa analiza pomoże zidentyfikować mocne punkty i potencjał, nad którym trzeba popracować.
Jak pokazują badania, 7 na 10 pracowników w UE zmaga się z problemem stresu w miejscu pracy. Aby dowiedzieć się czy pracownicy narażeni są na stres w pracy, można skorzystać z przykładowego formularza do oceny identyfikacji stresu zawodowego. Dokument ten mogą wypełniać pracownicy samodzielnie w ramach samooceny, jak również osoby trzecie – np. przełożony lub pracownik służby bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone