Sklep
Przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań do świąt w pełni. Ale atmosfera radości przed spotkaniami z rodziną i słodkim lenistwem zdecydowanie ma nie po drodze z koniecznością zakończenia czasem bardzo pilnych zadań w pracy. Ale nawet te mniej pilne obowiązki, które mogą być wykonane później, okażą się z pewnością sporym wyzwaniem, gdy po poświątecznym czasie odpoczynku trzeba będzie powrócić i zająć się tym, co nie zostało w porę wykonane. Oto 10 sposobów na spokojne i efektywnie przygotować siebie i miejsce pracy do przerwy świątecznej.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Kto i kiedy zapoznaje pracowników z instrukcjami bhpprzy maszynach oraz instrukcjami bhp odnośnie wykonywania czynności na stanowisku pracy?
Halina Góralska
Coraz więcej zakładów pracy wraca do pracy stacjonarnej i stara się funkcjonować tak, jak sprzed czasów epidemii. Jednak w związku z tym zaczynają pojawiać się pytania o sposób organizacji codziennej pracy. Jak, zachowując odpowiedni reżim sanitarny, powróci do, w miarę normalnego, funkcjonowania firmy w czasie panującej wciąż epidemii? Jak organizować spotkania? Oto kilka wskazówek, które podpowiedzą Ci, jak organizować spotkania i pomogą w funkcjonowaniu firmy.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy wytyczne podane na stronach rządowych to tylko zalecenia czy nakazy wynikające z przepisów?
Jak zatem należy organizować w obecnej sytuacji pandemicznej spotkania firmowe?
Co należy zapewnić uczestnikom spotkań biznesowych?
Czy jest dopuszczalne, aby pracownik obsługujący maszynę, obchodząc ją podczas rutynowej kontroli, nieznacznie wchodził na drogę poznaczoną tylko dla środków transportowych?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Funkcjonowanie pracodawcy w trybie jednozmianowym nie stwarza szczególnych problemów związanych zapewnieniem pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Problem może pojawić się w przypadku pracodawców gdzie proces pracy podzielony jest na zmiany. Niezależnie od przyjętej organizacji pracy pracownicy muszą mieć zapewnione właściwe warunki bezpieczeństwa, a zatem sprawnie funkcjonujący system udzielania pierwszej pomocy – zarówno w ciągu dnia, jak i podczas pracy w porze nocnej. Jak o to zadbać i jak to zorganizować?
Pracownik pozostaje sam w biurze w godzinach 15:00 - 19:00. Regulamin pracy zakładu mówi o elastycznym czasie pracy między 7:00 a 19:00. Praca jest pracą typowo biurową. Czy pracodawca musi sprawować bezpośredni lub pośredni nadzór nad pracownikiem? Czy w razie wypadku, któremu mógłby ulec pracownik pracodawca będzie odpowiedzialny za to, że nie było nikogo w zakładzie pracy kto mógłby pomóc pracownikowi (poprzez udzielenie pierwszej pomocy lub powiadomienie pogotowania itp.)?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Przygotowany przez eksperta Portalu BHP materiał dydaktyczny, pozwoli Ci aktywizować uczestników szkolenia. Zadanie polega na wypełnieniu tekstu brakującymi danymi. Ćwiczenie to pozwoli utrwalić szkolonym pracownikom i pracodawcom wiedzę w zakresie ergonomii stanowisk pracy biurowej. Materiał ten możesz wykorzystać podczas szkolenia bhp pracodawców i osób kierujących pracownikami (szczególnie w administracji).
Coraz częściej spotykamy się w firmach z tzw. samoorganizacją - nie ma kierownika/managera. W takich firmach pojawia się stanowisko "lider BHP". Rodzi się pytanie, czy osoba zatrudniona w samoorganizacji, np. na stanowisku specjalista ds. sprzedaży, może mieć nadany tytuł "lider BHP"? Jak wówczas nazwać stanowisko pracy w umowie? Czy taka osoba, jeżeli odbędzie szkolenie okresowe bhp dla osób kierujących pracownikami, będzie mogła prowadzić instruktaży stanowiskowy bhp?
Prawnik, ekspert praw pracy
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia można było wypatrywać pierwszych oznak wiosny, a w miniony weekend nagły spadek temperatury i gwałtowne opady śniegu. Taka zmienna pogoda jest dużym wyzwaniem, bo bardzo łatwo można złapać przeziębienie. Zobacz zatem, jak w tym trudnym czasie dbać o pracowników, by zminimalizować ryzyko choroby, ale także – uniknąć rozprzestrzeniania bakterii i wirusów.
Psychofizyczne zagrożenia na stanowiska pracy są coraz częściej identyfikowane przez specjalistów ds. bhp podczas oceny ryzyka zawodowego. Coraz częściej stres i przepracowanie odbijają się na zdrowiu, a nawet życiu pracowników. A jak wygląda sytuacja w Polsce? 75 % Polaków pracuje po godzinach – wynika z badania Hays Poland – a aż jedna czwarta specjalistów spędza na wykonywaniu obowiązków zawodowych dodatkowe 10-15 godzin tygodniowo.
Niedawny raport Monitora Rynku Pracy pokazuje, że większość z nas nie potrafi odpoczywać. Okazuje się, że tylko 64 proc. Polaków zapomina o pracy podczas urlopu. Mamy duży problem z utrzymaniem zdrowej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Czy można pracować mniej i jednocześnie lepiej? Jak poprawić jakość pracy i wydajność pracowników oraz zadbać o ich stan psychofizyczny?
Mandat w wysokości 1.500 zł zapłacił pracodawca w związku z nieprawidłowościami wykrytymi przez inspektora PIP podczas badania przyczyn wypadku przy pracy. Analiza wypadku przy pracy przeprowadzona, po tragicznym w skutkach zdarzeniu, przez inspektora PIP wykazała szereg nieprawidłowości w zakresie organizacji pracy. Poznaj wyniki i schemat analizy wypadku przy pracy na stanowisku elektromontera.
Ten teks pomoże Ci:
Promieniowanie optyczne występuje w różnych procesach technologicznych w przemyśle, medycynie czy pracach badawczych, czy w czasie spawania. Wszyscy pracownicy narażeni na ten szkodliwy czynnik powinni podczas szkolenia bhp otrzymać odpowiednie informacje na temat bezpiecznego wykonywania pracy. Z tą myślą przygotowaliśmy prezentację szkoleniową ułatwiającą przeprowadzenie takiego szkolenia bhp.
Kluczem do sukcesu każdej firmy jest właściwa organizacja zadań. Jednak, jak się przekonać czy w naszej firmie praca jest właściwie zorganizowana a zadania są właściwe rozdzielone. Pomocna może być w tym lista kontrolna analizy właściwej organizacji zadań. Taka podstawowa analiza pomoże zidentyfikować mocne punkty i potencjał, nad którym trzeba popracować.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone