Sklep
Nad zakładem i placem manewrowym wokół zakładu biegnie linia wysokiego napięcia 110 kV. Czy możemy prowadzić prace załadunkowe samochodów ciężarowych wózkami widłowymi w obszarze pod linią WN, czy też powinniśmy wyłączyć obszar pod linią z prac załadunkowych prowadzonych z użyciem wózka?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Na terenie budowy warunki pracy bywają skrajnie różne. Praktycznie wszędzie występuje zwiększone zagrożenie porażeniem prądem elektrycznym spowodowane różnymi czynnikami. Dlatego też chcemy dziś zwrócić Waszą uwagę na środki ochrony od porażeń. Oto kilka praktycznych informacji, w jaki sposób należy zabezpieczyć pracowników branży budowlanej (gdzie wypadkowość jest bardzo wysoka) przed porażenie prądem elektrycznym.
mgr inż. Janusz Strzyżewski
członek Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych, członek Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP, członek Izby Inżynierów Budownictwa
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Wam:
Prace na wysokości, w obrębie linii i urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Porażenie prądem jest w tym przypadku jednym z najczęstszych powodów śmiertelnych wypadków. Grupą pracowników szczególnie narażoną na takie zagrożenie są m.in. pracownicy obsługujący podesty ruchome i ładowarki teleskopowe w pobliżu przewodów i urządzeń elektrycznych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić pracownikom maksimum bezpieczeństwa?
Każdy pracownik wykonując swoje zadania podejmuje odpowiednie działania. Są jednak zawody, np. elektromonter, w których decyzja o takim a nie innym działaniu powinna być podjęta na podstawie znajomości odpowiednich instrukcji bhp, zasad i przepisów bhp, a także wiedzy i doświadczenia. Czasami jednak coś zawodzi, czegoś brak. Skutkiem tego może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń np. wypadku przy pracy.
Brak bezpośredniego nadzoru i nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bhp było przyczyną wypadku przy pracy robotnika budowlanego. Został on porażony prądem na skutek niezachowania ostrożności podczas manewrowania metalowym kształtownikiem bezpośrednio pod linią 15 kV. Sprawdźcie, o czym nie można zapomnieć podczas takich prac, i czego nie można zbagatelizować, a co pozwoliłoby uniknąć wypadku.
Mandat w wysokości 1.500 zł zapłacił pracodawca w związku z nieprawidłowościami wykrytymi przez inspektora PIP podczas badania przyczyn wypadku przy pracy. Analiza wypadku przy pracy przeprowadzona, po tragicznym w skutkach zdarzeniu, przez inspektora PIP wykazała szereg nieprawidłowości w zakresie organizacji pracy. Poznaj wyniki i schemat analizy wypadku przy pracy na stanowisku elektromontera.
Ten teks pomoże Ci:
Pracownik włącza czajnik elektryczny, ten nie działa, chwyta za wtyczkę przewodu zasilającego wetkniętą do gniazdka i zostaje porażony prądem. Scenariusz z życia wzięty. To również scenariusz filmu o udzielaniu pierwszej pomocy osobie porażonej prądem. Ten materiał filmowy przygotowany z udziałem specjalistów medycyny ratunkowej zawiera wskazówki, jak pomóc, uratować życie osobie porażonej prądem.
Przy wszystkich pracach związanych z napięciem elektrycznym duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa mają narzędzia. Na polski rynek wprowadzone zostały izolowane narzędzia. Jest to wyjątkowe rozwiązanie, które z pewnością docenią profesjonaliści z branży elektrycznej. Narzędzia te przeszły wymagające testy zgodnie z europejską normą. Teraz znacznie prościej będzie zapewnić bezpieczeństwo pracy, wszystkim tym pracownikom którzy mają do czynienia z napięciem elektrycznym. Nowatorskie rozwiązania zastosowane w narzędziach pozwalają skutecznie zabezpieczyć użytkownika przed porażeniem prądem.
Skuteczne zminimalizowanie ryzyka porażeń prądem elektrycznym wymaga okresowego przeprowadzania tzw. krytycznej analizy wykonywanych przez pracowników czynności, zwłaszcza tych rutynowych, przeprowadzanych szybko, czasem nawet w stresie.
Co jest najczęstszym powodem porażeń prądem elektrycznym?
Zygmunt Wieczorek specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone