Zła organizacja pracy i brak nadzoru przyczyną wypadku przy pracy

Brak bezpośredniego nadzoru i nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bhp było przyczyną wypadku przy pracy robotnika budowlanego. Został on porażony prądem na skutek niezachowania ostrożności podczas manewrowania metalowym kształtownikiem bezpośrednio pod linią 15 kV. Sprawdźcie, o czym nie można zapomnieć podczas takich prac, i czego nie można zbagatelizować, a co pozwoliłoby uniknąć wypadku.
Ustalony stan faktyczny
Poszkodowany wnosił na poziom „+1800 mm”, to jest na poziom wjazdu do niecki budowanego obiektu rekreacyjnego, kształtownik kwadratowy 30 × 30 × 2 mm i długości 4100 mm. Miejsce, do którego się zbliżał, znajdowało się bezpośrednio pod linią 15 kV przebiegającą nad terenem robót. W chwili gdy znalazł się na poziomie wjazdu do niecki, podczas manewrowania metalowym kształtownikiem na skutek zbliżenia się do przewodów będących pod napięciem doznał porażenia prądem elektrycznym i stracił przytomność. Po udzieleniu pierwszej pomocy i przewiezieniu karetką pogotowia do szpitala okazało się, że doznał oparzenia dużego palca prawej stopy i ogólnych urazów całego ciała (po kilkudniowym pobycie w szpitalu został wypisany do domu).
Przyczyny wypadku w ocenie inspektora pracy:
Na podstawie przeprowadzonego badania okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy ustalono, że sekwens zdarzeń wypadkowych i przyczyny zaistniałego skutku wiązały się z:
- brakiem wyznaczenia i nieoznakowaniem strefy niebezpiecznej pod linią średniego napięcia – SN (w przypadku linii 15 kV strefa ta powinna być o szerokości minimalnej 5 m, licząc w poziomie od skrajnego przewodu),
- prowadzeniem robót w strefie zagrożenia (pod czynną napowietrzną linią SN), w tym prac związanych z wejściem poszkodowanego w strefę niebezpieczną i operowaniem długimi metalowymi elementami,
- zbliżeniem elementu metalowego do przewodu pod napięciem i przepływem prądu powodujący porażenie poszkodowanego.
Do wypadku doprowadziły głównie takie przyczyny, jak:
- brak ujęcia w planie BIOZ zagrożeń wynikających z robót prowadzonych w pobliżu czynnej linii 15 kV przebiegającej nad terenem prac,
- brak szkolenia stanowiskowego bhp pracowników na placu budowy z wykazaniem istniejących zagrożeń,
- brak nadzoru nad pracą zatrudnionych na budowie ze strony generalnego wykonawcy – kierownika budowy i kierowników robót określonych w Dzienniku Budowy.
Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP i analizie wypadku
Inspektor pracy bezpośrednio po wypadku wstrzymał prace w rejonie linii 15 kV i ukarał osobę odpowiedzialną za organizację budowy mandatem w wysokości 1.000 zł (w ramach odrębnej i równolegle przeprowadzonej do badania wypadku kontroli). Pracodawca poszkodowanego został ukarany mandatem w wysokości 1.200 zł.
Opr. Red.
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Ręczne prace transportowe – zasady bhp »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.