Niestosowanie się do Instrukcji BHP przyczyną wypadku elektromontera

14.12.2015AKTUALNE

Niestosowanie się do Instrukcji BHP przyczyną wypadku elektromontera

Każdy pracownik wykonując swoje zadania podejmuje odpowiednie działania. Są jednak zawody, np. elektromonter, w których decyzja o takim a nie innym działaniu powinna być podjęta na podstawie znajomości odpowiednich instrukcji bhp, zasad i przepisów bhp, a także wiedzy i doświadczenia. Czasami jednak coś zawodzi, czegoś brak. Skutkiem tego może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń np. wypadku przy pracy.

Stan faktyczny

Usuwając awarię – brak jednej fazy na zasilaniu, zespół pogotowia energetycznego ustalił przyczynę – zwarcie przewodów dwóch linii napowietrznych w miejscu skrzyżowania. Dwóch pracowników – w tym poszkodowany elektromonterów – wykorzystując podnośnik samochodowy zostało podniesionych pod linię nn. Poszkodowany za pomocą drążka izolacyjnego rozłączył przewody. W trakcie kontroli odległości pomiędzy przewodami został porażony prądem elektrycznym. Skutkiem zdarzenia była śmierć pracownika na miejscu.

Przyczyny wypadku w ocenie inspektora pracy

Na podstawie przeprowadzonego badania okoliczności zaistniałego śmiertelnego wypadku przy pracy, w ocenie inspektora pracy, przyczynami wypadku było:

1)     wykonywanie pracy (usuwanie awarii) w pobliżu linii napowietrznych, znajdujących się pod napięciem niskiego napięcia (2 fazy),

2)     niewyłączenie spod napięcia obydwu krzyżujących się linii w miejscu awarii,

3)     błędna decyzja dotycząca sposobu usunięcia awarii podjęta przez kierującego zespołem, tj. wykorzystanie podnośnika samochodowego ustawionego obok linii nn w strefie 3 m od rzutu pionowego skrajnego przewodu,

4)     błędna decyzja operatora podnośnika – wykorzystanie sprzętu mechanicznego w strefie zagrożenia i przemieszczanie pracowników pod czynnymi liniami energetycznymi,

5)     brak kontaktu kierującego zespołem z dyspozytorem w celu ustalenia możliwości i sposobu wykonania pracy,

6)     podjęcie samodzielnej decyzji o sposobie usunięcia awarii,

7)     brak znajomości, względnie niestosowanie się do postanowień instrukcji przez pracowników pogotowia,

8)     brak bieżącej kontroli i koordynacji ze strony dozoru nad pracą pracowników pogotowia.

Porażenie prądem pracownika znajdującego się w koszu świadczy o tym, że nie spełniono wymagań bezpiecznego wykonywania pracy, wskutek czego doszło do bezpośredniego kontaktu przedramienia poszkodowanego z czynnym przewodem, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci poszkodowanego. Sposób ustawienia podnośnika nie gwarantował prawidłowej oceny odległości w pionie i poziomie.

Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP i analizie wypadku

W wyniku kontroli inspektor pracy zastosował odpowiednie do ustaleń środki prawne tj. wydał: trzy decyzje nakazowe i jeden wniosek w wystąpieniu.

Opr. Red