Sklep
Mobbing w miejscu pracy to poważne zagrożenie psychospołeczne, które wpływa nie tylko na komfort pracy, ale także na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), jako organ odpowiedzialny za nadzorowanie przestrzegania prawa pracy, jest uprawniony do kontrolowania przypadków mobbingu i przeciwdziałaniu temu zjawisku.
Planowane zmiany w przepisach dotyczących mobbingu mogą istotnie wpłynąć na obowiązki pracodawców. Nowe regulacje przewidują wprowadzenie obowiązkowych procedur antymobbingowych i większą rolę PIP. Dowiedz się, jak przygotować firmę na nadchodzące zmiany!
Mobbing a bezpieczeństwo pracy – to powiązanie, o którym wielu pracodawców zapomina. Przemęczony i zastraszany pracownik może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla całego zespołu. Jak rozpoznać mobbing i jego wpływ na BHP? Przeczytaj, jak skutecznie eliminować to ryzyko!
Kryczka Sebastian,prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Problem mobbingu w miejscu pracy zyskuje coraz większą uwagę. Ogólnopolska kampania przeciwko prześladowaniu w miejscu pracy, konferencja „Razem przeciw mobbingowi” we Wrocławiu pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, a także okrągły stół w Sejmie z udziałem Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod hasłem „Mobbing to przemoc”, utworzenie Koalicji Firm „Razem przeciwko mobbingowi”, to tylko część działań zmierzających do walki z tym zjawiskiem. Kluczowa jest również planowana zmiana przepisów – nowa definicja mobbingu jest już w konsultacjach publicznych. Takie działania to ważne inicjatywy, pozwolą lepiej chronić pracowników. Zobacz, jakie działania już dziś musi i może podjąć pracodawca w walce z mobbingiem.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ponad wszelką wątpliwość zjawisko mobbingu ma przełożenie nie tylko na jakość świadczonej pracy, ale również bezpieczeństwo jej wykonywania – przekładając się na szeroko rozumiany stres zawodowy. Pracodawca, u którego funkcjonują praktyki mogące wypełniać znamiona zjawiska mobbingu ryzykuje, że sprawa zostanie zgłoszona do PIP. Inspekcja zaś zweryfikuje czy rzeczywiście w danym przypadku mobbing ma miejsce oraz czy pracodawca prowadzi właściwą politykę antymobbingową.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Teoretycznie pandemia koronawirusa nie jest przesłanką, która może sprzyjać zjawisku mobbingu. W praktyce jednak okazuje się, że – choć brak jest jeszcze na ten temat stosownych przepisów prawa – zachowanie mobbera może eskalować, właśnie z powodu zagrożenia epidemicznego. Natomiast ofiara będzie jeszcze bardziej potrzebować zrozumienia i wsparcia ze strony kierownictwa firmy. Jedną z możliwości pomocy pokrzywdzonym z powodu nasilenia mobbingu wywołanego pandemią może być poszerzenie katalogu zachowań mobbingowych, w istniejącej procedurze antymobbingowej, o poniżej opisane przykłady.
Informacje zawarte w tym artykule:
Zwrócą Twoją uwagę na zachowania mogące nosić znamiona mobbingu.
Podpowiedzą Ci o jakie zachowania mobbingowe uzupełnić procedurę antymobbingową.
Pozwolą Ci ustrzec firmę przed mmobbingiem w dobie epidemii koronawirusa.
Dane z najnowszego raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019” pokazują, że skala występowania negatywnych zjawisk psychospołecznych na rynku pracy jest ogromna. 46 % pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych przyznało, że padło ofiarą mobbingu. Ponad połowa doświadczyła przemocy słownej, a 14 % przemocy fizycznej w miejscu pracy. Zobacz, jak wygląda sytuacja zagrożeń psychospołecznych w Polsce.
Pracownik wszedł w spór z kierownikiem. Pracownik twierdzi że jest mobbingowany. Pracownik zgłosił tę sprawę pracodawcy i komórce służby BHP. Czy pracodawca może powołać komisję antymobbingową składająca się z pracowników, którzy nie mają żadnych związków ze skłóconymi osobami? Kto wchodziłby w skład takiej komisji? Czy powołanie takiej komisji musi być zapisane w układzie zbiorowym?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone