Sklep
Czy wózek z widłami i masztem, prowadzony przez człowieka w pozycji stojącej (człowiek na niego nie wsiada) musi mieć ubezpieczenie OC? Czy każdy wózek musi mieć osobne ubezpieczenie OC ze wskazaniem konkretnego wózka, tak jak samochody?
Sebastian Kryczka,Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy po 1 stycznia 2024r. pracownik obsługujący wózek jezdniowy silnikowy platformowy (bez mechanizmu podnoszenia) musi posiadać uprawnienia UDT?
Czy należy posiadać uprawnienia do obsługi wózka elektrycznego unoszącego (paleciaka), gdzie unos wynosi 15cm? Czy wystarczy tylko imienne zezwolenie pracodawcy do wykonywania tych czynności? Czy pracownika obsługującego paleciaki należy wyposażyć w obuwie ochronnego z podnoskiem?
Mariusz Foremniak
gł. specjalista ds. BHPwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy
12 maja 2020 r. został opublikowany nowy jednolity tekst rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. poz. 852).
Opr. red.
Mimo, że nowe przepisy w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym obowiązuje już od dłuższego czasu, nadal pojawia się wiele pytań na temat kwalifikacji i uprawnień osób, które mogą zostać dopuszczone do obsługi wózki podnośnikowych. Mając to na uwadze, prezentujemy najważniejsze informacje w tym zakresie. Dzięki nim właściwie zorganizujecie prace w magazynach i na placach, wszędzie tam gdzie wykorzystywane są wózki podnośnikowe.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule będziesz wiedzieć:
którym pracownikom powierzyć obsługę wózków podnośnikowych,
w jaki sposób zdobyć kwalifikacje do obsługi wózków podnośnikowych
czy jako operatora wózka podnośnikowego można zatrudnić obcokrajowca
Pracownik zdał egzamin na kwalifikacje do obsługi wózka jezdniowego podnośnikowego. Czy może kierować tym wózkiem zaraz po zdanym egzaminie, czy musi czekać na otrzymanie zaświadczenia z UDT?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy kategoria uprawnień UDT - I U upoważnia do kierowania wózkiem jezdniowym podnośnikowym?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy zaświadczenie kwalifikacje, o którym mowa w nowym rozporządzeniu w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym z 15 grudnia 2017 r., które jest wymagane do obsługi wózków jezdniowych z mechanicznym napędem podnoszenia, konieczne jest również do obsługi wózków o napędzie elektrycznym (akumulatorowych) o niskim podnoszeniu, do 30 cm? Czy nowe przepisy można rozumieć tak, że generalnie wszystkie wózki, które wymagają badań UDT będą wymagały posiadania zaświadczeń kwalifikacyjnych do obsługi, a te które nie podlegają UDT będą mogły obsługiwać osoby nie posiadające zaświadczeń kwalifikacyjnych?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W związku z wejściem w życie 10 sierpnia br., nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych mam problem z określeniem organizatora pracy. Kto będzie organizatorem pracy w sytuacji, gdy na terenie zakładu pracy będą prowadzone prace z użyciem wózków jezdniowych ale przez inną firmę, np. na zlecenie? Czy pracodawca, na którego terenie będą wykonywane prace, ma obowiązek zweryfikowania czy pracujący operatorzy mają uprawnienia w sytuacji gdy posiadają własny sprzęt? Czy zachodzi tu obowiązek wydania polecenia pisemnego, nawet gdy nie stwierdzi się szczególnego zagrożenia pracowników?
Gł. Specjalista ds.BHP
Jakie dokumenty potwierdzają kwalifikacje do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych i uprawniają do ich eksploatacji od 10 sierpnia 2018 r., w myśl nowych przepisów rozporządzenia z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym? Jakie uprawnienia i czy tylko wydane przez UDT zachowują ważność bezterminowo?
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Specyfika pracy operatora wózka podnośnikowego, szczególnie zatrudnionego w magazynie, firmie spedycyjnej czy logistycznej, wymaga od operatora przestrzegania określonych zasad i procedur. Oto kilka wskazówek dla operatorów wózków podnośnikowych, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i osobom postronnym. Materiał ten możecie również wykorzystać opracowując instrukcje bhp na stanowisku operatora wózka podnośnikowego.
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Informacje zawarte w tym tekście będą pomocne:
Czy kierowca delegowany poza granice kraju (UE,EFTA) nie posiadający uprawnień do obsługi wózków podnośnikowych ma obowiązek dokonywania rozładunku/załadunku, u różnych kontrahentów, towaru za pomocą wskazanych wózków? Czy ma prawo odmówić wykonywania tych prac? Jeżeli dojdzie do wypadku lub wyrządzenia szkody to kto będzie ponosił za to odpowiedzialność?
Czy wózek widłowy nie posiadający fabrycznie lusterka i obudowy (wózek 20 letni) powinien być w nie doposażony?
Jakie uprawnienia powinien posiadać pracownik na kierowanie wózkiem podnośnikowym – prowadzony ręcznie dyszlem (bez silnika jazdy) z funkcją elektrycznego podnoszenia (moc podnoszenia 1,5 kW) do 3000 mm i masą podnoszenia do 1000 kg?
Czy wózek jezdniowy podnośnikowy mogę wykorzystać do holowania przyczepy, jeśli posiada hak holowniczy, czy muszę do tego celu mieć wózek ciągnikowy?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone