8 zasad udzielania pierwszej pomocy we wszystkich sytuacjach

12.01.2018AKTUALNE

8 zasad udzielania pierwszej pomocy we wszystkich sytuacjach

W trakcie udzielania pierwszej pomocy można napotkać wiele różnego typu sytuacji. Żeby poradzić sobie w każdej z nich, warto stosować zasady udzielania pierwszej pomocy, które pozwalają na skuteczne działanie nawet w nietypowych sytuacjach. Zasady te powinien znać każdy pracownik, więc warto je od czasu do czasu przypomnieć, nie tylko w czasie szkolenia. Zasady te stanowią uzupełnienie do instrukcji udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Korzyści 

Ten materiał możesz:

  • Wykorzystać podczas szkolenia bhp
  • Przekazać pracownikom w woli przypomnienia
  • Dołączyć do materiałów w punkcie pierwszej pomocy obok instrukcji pierwszej pomocy.

Choć każdy pracownik podczas szkolenia bhp przechodzi szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, to jak się okazuje tylko 11% dorosłych osób deklaruje, że czuje się na siłach przystąpienia do jej udzielenia w chwili konieczności. Paraliżujący jest strach, że zamiast pomóc zaszkodzimy. Jednak lekarze, ratownicy powtarzają ”nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna”.

Ważne

Ponadto pamiętajmy, że każdy kto jest świadkiem wypadku ma obowiązek wezwania i udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Za nie udzielenie pomocy grozi odpowiedzialność karna.

Oczywiście, aby udzielić pierwszej pomocy musimy posiąść odpowiednią wiedzę praktyczną, która przekazywana nam jest m.in. podczas szkolenia bhp z zakresu pierwszej pomocy. Muśmy jednak pamiętać również o kilku zasadach jej udzielania, dzięki którym będziemy mogli działać bezpiecznie i skutecznie w każdej sytuacji. Oto zasady udzielania pierwszej pomocy.

1. Zapewnić poszkodowanemu komfort termiczny

Osoby, które doznały urazu czy zachorowania, bardzo często mają zaburzone procesy termoregulacji, dlatego należy zapewnić im komfort termiczny. Każda apteczka/punkt udzielania pierwszej pomocy powinien być zaopatrzony w folię termiczną. W większości sytuacji należy opatulić poszkodowanego folią, kierując jej srebrną stronę w stronę ciała poszkodowanego.

Ważne

Wyjątkiem jest sytuacja, w której poszkodowany leży bezpośrednio na słońcu i temperatura przekracza 36oC, wtedy należy rozłożyć folię srebrną stroną w stronę otoczenia i trzymać ją nad poszkodowanym.

2. Zagwarantować poszkodowanemu komfort psychiczny

Często poszkodowany po wypadku jest zdezorientowany i zdenerwowany, dlatego ważną osoby udzielającej pierwszej pomocy jest życzliwa i spokojna rozmowa z poszkodowanym. Informowanie go np. o tym, jaki opatrunek i dlaczego zakładamy, dlaczego powinien usiąść itd. Należy także unikać drażliwych tematów, takich jak np. polityka, sport itd.

3. Pozostać przy poszkodowanym

Ratownik pierwszej pomocy powinien pozostać przy poszkodowanym do czasu przyjazdu pogotowia. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której trzeba oddalić się w celu wezwania pomocy lub jest drugi poszkodowany.

4. Nie przenosić poszkodowanego

Poszkodowanego nie należy przenosić z miejsca na miejsce, np. z chodnika na trawę, myśląc, że tam będzie poszkodowanemu wygodniej. Wyjątkiem jest oczywiście ewakuacja poszkodowanego, którą wykonuje się tylko w sytuacji, gdy miejsce zdarzenia jest niebezpieczne i nie ma możliwości zabezpieczenia lub poszkodowany nie oddycha i znajduje się w miejscu, które uniemożliwia wykonanie skutecznego PPŻ (Podstawowego Podtrzymywania Życia), np. w samochodzie lub na łóżku.

5. Nie poruszać poszkodowanym

Dobrą praktyką jest ograniczanie ruchów poszkodowanego. Jeżeli ratownik pierwszej pomocy nie musi np. poruszać ręką poszkodowanego czy zmienić jego pozycji, nie powinien tego robić.

6. Nie sprawiać bólu

Wszystkie czynności wykonywane przez ratownika pierwszej pomocy powinny być wykonywane w sposób, który możliwie minimalizuje ból u poszkodowanego. Oczywiście, jeżeli poszkodowany odczuwa ból niezależnie od naszych czynności, nie ma się na to wpływu.

7. Nie podawać niczego do jedzenia i picia

Ratownik pierwszej pomocy nie może podawać żadnych pokarmów czy płynów poszkodowanemu, nawet wody. Jest to spowodowane możliwością zakrztuszenia/zachłyśnięcia się poszkodowanego oraz możliwością uczulenia na pokarm lub płyn. Ważnym aspektem jest także możliwość, lub nie, wykonania interwencji chirurgicznej, która powinna być wykonywana na czczo.

8. Nie podawać leków

Ratownik pierwszej pomocy nie ma prawa do podawania leków żadnego typu. W sytuacji gdy poszkodowany ma przy sobie leki przepisane przez lekarza, który zapisał je na wypadek zachorowania, np. astmy, ataku serca itd., ratownik pierwszej pomocy może pomóc w przyjęciu leku, czyli podać go z torby poszkodowanemu, pomimo tego to poszkodowany powinien dany lek przyjąć zgodnie z instruktażem i zaleceniami lekarza.