Badania wstępne po 30 dniach od zmiany pracy – nadal obowiązkowe

Leszek Skupski
Leszek Skupski
17.07.2019AKTUALNE

Badania wstępne po 30 dniach od zmiany pracy – nadal obowiązkowe

Nadal obowiązkiem pozostanie poddawanie wstępnym badaniom lekarskim pracownika przyjmowanego do pracy u nowego pracodawcy po upływie 30 dni od zakończenia poprzedniego zatrudnienia, pomimo, że posiadane przez niego orzeczenie lekarskie zachowuje aktualność. Propozycje likwidacji tego obowiązku nie zostały przyjęte.

Właśnie trafił do Sejmu nowy Pakiet Przyjazne Prawo (PPP) zakładający wprowadzenie kilkudziesięciu nowych ułatwień dla biznesu. Wśród szeregu początkowo planowanych zmian zakładał on m.in. możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku przeprowadzenia wstępnych badań, nawet wówczas gdy od zakończenia poprzedniego zatrudnienia minęło 30 dni. Jedynym warunkiem było, przedstawienie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Ostatecznie jednak rozwiązanie to nie znalazło się w wersji pakietu, którą przyjął rząd.

Badanie u poprzedniego pracodawcy – ważne do 30 dni

Kodeks pracy zwalnia ze wstępnych badań lekarskich m.in. osoby przyjmowane do pracy na dane stanowisko u innego pracodawcy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy. Możliwe jest to pod warunkiem, że osoba ta posiada aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania, a pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na stanowisku, na którym zostanie ona zatrudniona.

Pakiet zmian początkowo zakładał, że w przypadku zmiany pracodawcy pracownik nie będzie zmuszony wykonać kolejnych badań lekarskich (o ile wcześniejsze orzeczenie wciąż posiada ważność) nawet w przypadku, gdy zostanie on zatrudniony po upływie 30 dni od zakończenia pracy u poprzedniego pracodawcy. Jednak temu rozwiązaniu przeciwstawiała się m.in. PIP, wskazując, że nowe przepisy zwiększałyby ryzyko powstania sytuacji, w których pracownicy byliby zatrudniani na stanowiskach pracy, której nie mogą wykonywać z uwagi na swoje aktualne przeciwskazania zdrowotne.

Będą jednak ułatwienia dotyczące badań lekarskich

Jednak udogodnienia w PPP przewidują pewne ułatwienia związane z badaniami lekarskimi. Dotyczą one branży gastronomicznej. Przyjęta przez rząd wersja pakietu zakłada, że pracownicy gastronomii będą mogli przebadać się na własny wniosek. Ponadto, jeśli mają aktualne orzeczenie lekarskie, przy zmianie pracodawcy, nie będą podlegać ponownym badaniom sanitarno-epidemiologicznym w okresie ważności tego orzeczenia.

Przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projekt PPP zakłada zmiany w ponad 60 ustawach. Teraz nad projektem PPP pracował będzie Sejm.

Autor: 

Leszek Skupski

Radca prawny, specjalizuje się
w zagadnieniach związanych z prawem pracy
i ubezpieczeniami społecznymi. 

Autor
Leszek Skupski
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi. Autor licznych artykułów z zakresu wynagrodzeń, prawa pracy i rozliczeń z ZUS. Od 2008 r. redaktor publikacji kadrowo-płacowych i ubezpieczeniowych Wydawnictwa Wiedza i Praktyka.