Sklep
Kwestia badań profilaktycznych młodych pracowników budzi wątpliwości wśród pracodawców i specjalistów ds. BHP. W szczególności pojawia się pytanie, czy badania lekarskie przeprowadzone w celu rozpoczęcia praktycznej nauki zawodu mogą być uznane za równoważne z badaniami wstępnymi do pracy. Jakie przepisy regulują tę kwestię i jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy zatrudniającym absolwenta szkoły zawodowej?
Sebastian Kryczkaprawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik powracający do pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej 30 dni podlega kontrolnym badaniom lekarskim. W interesie pracodawcy byłoby, aby pracownik zrealizował badanie kontrolne jak najszybciej. Najlepiej, aby nastąpiło to jeszcze w trakcie zwolnienia lekarskiego (przykładowo w ostatnim dniu), aby w pierwszym dniu roboczym przypadającym po okresie zwolnienia stawił się z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do pracy. Czy zatem pracownik może tak postąpić? Czy można przeprowadzić badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z przepisami wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Od 25 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór skierowania na badania lekarskie. Zaktualizowane zostały w nim akt prawny w objaśnieniu oznaczonym symbolem "****).
Skierowania na badania lekarskie wydane przed 25 stycznia 2023 r. zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
Nadal obowiązkiem pozostanie poddawanie wstępnym badaniom lekarskim pracownika przyjmowanego do pracy u nowego pracodawcy po upływie 30 dni od zakończenia poprzedniego zatrudnienia, pomimo, że posiadane przez niego orzeczenie lekarskie zachowuje aktualność. Propozycje likwidacji tego obowiązku nie zostały przyjęte.
Leszek Skupski
Radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawem pracy i ubezpieczeniami społecznymi.
Chcemy przyjąć do pracy nowego pracownika. Wysyłamy go na wstępne badania lekarskie. Ile ważne będzie orzeczenie lekarskie z takich badań? W jakim czasie trzeba zatrudnić pracownika, żeby orzeczenie nie straciło ważności?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik został zatrudniony na danym stanowisku, np. jako monter, a następnie w trakcie pracy został zmieniony mu angaż na inne stanowisko, np. operatora. Czy w związku ze zmianą stanowiska pracownik musi ponownie zostać skierowany na wstępne badania lekarskie?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Przyjmując pracownika do pracy, a także w czasie całego jego okresu zatrudnia pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie pracownika. Już na wstępie musi upewnić się że pracownik może być zatrudniony na danym stanowisku pracy. A co jeżeli zaniecha tego obowiązku? Czy wiesz, jakie konsekwencje grożą pracodawcy za dopuszczenie do pracy pracownika bez badań lekarskich? Sprawdź sam.
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Informacje zawarte w tym artykule:
Czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim u pracodawcy może udać się na badania wstępne do innego pracodawcy? Czy grożą za to jakieś sankcje?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy.
Czy przyjmując pracowników na praktyki lub staż (praca administracyjno-biurowa) powinniśmy skierować ich na badania lekarskie do naszego lekarza Medycyny Pracy przed podpisaniem umowy o praktyki/staż? Osoby te przechodzą szkolenie bhp przed rozpoczęciem pracy.
Tomasz ZwolakSpecjalista ds. prawa pracy
Czy pracownik, który pracował na umowę zlecenie, a następnie został zatrudniony na umowę o pracę i posiada ważne badania lekarskie u tego samego pracodawcy, musi jeszcze raz wykonać badania wstępne z zakresu medycyny pracy?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. BHP, prawnik,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Badania profilaktyczne mają charakter obligatoryjny, a obowiązek skierowania pracownika na te badania spoczywa na pracodawcy. Pracownik nie może odmówić ich wykonania. Natomiast pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Czy osobie przyjmowanej do pracy a niepodejmującej pracy należy się zwrot kosztów wstępnych badań lekarskich mimo pozytywnej opinii lekarza ?
Lesław Zieliński
Skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie zawierało zapis o zagrożeniu w postaci możliwego kontaktu pracownika podczas pracy z substancją chemiczną, na którą są wymagane badania krwi na aktywność cholinoesterazy. Placówka służby zdrowia nie wykonała takiego badania, a lekarz uprawniony do badań profilaktycznych wydał zaświadczenie dopuszczające pracownika w pełnym zakresie. Pracownik uległ wypadkowi w postaci zatrucia tą substancją chemiczną. W jakim zakresie pracodawca ponosi odpowiedzialność za zaistniały wypadek? Czy na podstawie tak wydanego zaświadczenia o zdolności do pracy pracownik był dopuszczony w pełnym zakresie?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną musi mieć wstępne badania lekarskie?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone