Będzie nowe rozporządzenie bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
02.12.2016AKTUALNE

Będzie nowe rozporządzenie bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich

Będzie nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji. Swoim zakresem będzie obejmowało dotychczas nie uwzględnioną w przepisach hodowlę zwierzęta futerkowych, jeleniowatych oraz strusi. Ureguluje też kwestie bezpieczeństwa pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród oraz zwierzęta uznane za niebezpieczne.

Resort rolnictwa opracował i skierował do konsultacji publicznych nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich. Jak podkreśla ministerstwo rolnictwa obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 28 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich, dotyczy warunków bezpiecznej obsługi koni, bydła, trzody chlewnej, owiec, kóz oraz pszczół. Nie reguluje ono natomiast warunków bezpiecznej i higienicznej pracy przy obsłudze zwierząt futerkowych, jeleniowatych oraz strusi utrzymywanych w warunkach fermowych.

Nowe rozporządzenie będzie miało szerszy zakres od obecnie obowiązującego

Nowe rozporządzenie ma natomiast swoim zakresem objąć takie zagadnienia jak:

  1. wymagania bhp przy obsłudze zwierząt gospodarskich;
  2. wymagania dotyczące bezpiecznych warunków pracy w obiektach i pomieszczeniach inwentarskich;
  3. bezpieczeństwo osób obsługujących zwierzęta uznane za niebezpieczne;
  4. bezpieczna obsługa strusi;
  5. bezpieczeństwo pracy przy zabiegach pielęgnacyjnych i hodowlanych wykonywanych na zwierzętach gospodarskich;
  6. obowiązki pracodawcy dotyczące przeszkolenia osób wykonujących pracę przy obsłudze zwierząt gospodarskich oraz wyposażenia ich w środki ochrony indywidualnej;
  7. pomoc osobom poszkodowanym przy obsłudze zwierząt gospodarskich.

Resort pracy zaznacza również w uzasadnieniu do projektu nowego rozporządzenia, że dotychczas obowiązujące przepisy nie uwzględniają również nowych technologii produkcji. Ma to szczególne znaczenie wobec wzrastającej liczby gospodarstw ekologicznych prowadzących hodowlę wolno wybiegową lub chowu bydła mięsnego w dużych stadach na terenach otwartych.

Nowe rozporządzenie określi warunki bhp pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród

W obecnie obowiązujących przepisach brak jest także uregulowania kwestii bezpieczeństwa pracowników obsługujących zwierzęta wewnątrz zagród, przy bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami. Dlatego też w przy projektowaniu nowych przepisów szczegółowo określono obsługę zwierząt uznanych za niebezpieczne, jak i zwierząt utrzymywanych w systemie otwartym. Natomiast dla osób wykonujących pracę przy obsłudze zwierząt projekt przewiduje obowiązkowy instruktaż stanowiskowy poszerzony o zagadnienia dotyczące bezpiecznej obsługi zwierząt, z uwzględnieniem specyfiki wynikającej z gatunku obsługiwanych zwierząt.

Będą nowe wymagania dla nowo budowanych lub przebudowywanych pomieszczeń inwentarskich w zakresie zabezpieczeń.

Ponadto w projekcie znalazły się także wymagania dla nowo budowanych lub przebudowywanych pomieszczeń inwentarskich w zakresie zabezpieczeń:

  • przed samoczynnym zamykaniem drzwi,
  • otworów stropowych na poddaszach oraz
  • dotyczących przykrycia kanałów odprowadzających gnojowicę lub gnojówkę.

Z uwagi na fakt, że zmian jest dużo lepszym rozwiązaniem jest wydanie nowego rozporządzenia, niż wprowadzenie zmian w obecnie obowiązujących przepisach. Dlatego też z chwilą wejścia w życie nowego rozporządzenia (a będzie to 6 miesięcy po jego ogłoszeniu w dzienniku ustaw) przestanie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 28 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich (Dz.U. poz. 1268 ze zm.).

Źródło: MRiRW

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący w prawie pracy i bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.