Czy pracownik może wyręczyć pracodawcę i zapewnić sobie odzież do pracy w letnie gorące dni?

Karolina Walas
Karolina Walas
20.07.2018AKTUALNE

Czy pracownik może wyręczyć pracodawcę i zapewnić sobie odzież do pracy w letnie gorące dni?

Warunki pracy latem na otwartej przestrzeni nie należą do sprzyjających. Są one szczególnie uciążliwe dla pracowników fizycznych wykonujących pracę na zewnątrz. Już przy 23oC człowiek odczuwa nieprzyjemną dla ciała ciepłotę. Wielu pracowników wówczas pozbywa się części odzieży. Jednak czy pracownik może sam dostosowywać swój ubiór do warunków atmosferycznych? Odpowiedź jest skomplikowana bo i tak, i nie, bowiem wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

Kodeks Pracy mówi o tym, że pracodawca powinien organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie jej uciążliwości.Uznaje się, że najlepsze warunki do funkcjonowania dla człowieka to temperatura około 20°C, toteż mając na uwadze dobre samopoczucie pracownika, a zarazem chcąc zadbać o jego wysoką efektywność powinniśmy dostosować odzież do warunków atmosferycznych.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej, które trzeba stosować na poszczególnych stanowiskach pracy, ustala pracodawca wraz z zakładową organizacją związkową, a gdy w zakładzie związku zawodowego nie ma –z pracownikami wybranymi w tym celu przez załogę (art. 2378 kp ).

Komfort pracy to nie wszystko, trzeba go połączyć z bezpieczeństwem, które jest najważniejsze.

Pracownicy pracujący na zewnątrz nie powinni rezygnować z odzieży ochronnej i nie zamieniać kombinezonów na koszulki z krótkim rękawem. Szczególnie gdy na mocy uzgodnień między pracodawcą a załogą uznano, że używanie kombinezonów jest niezbędne.

Do środków ochrony indywidualnej zalicza się odzież ochronną (np. ochraniacze brzucha, klatki piersiowej, barku) oraz środki ochrony

  • kończyn (ochraniacze kolan, stóp, łokci, dłoni itd.), 
  • głowy – głównie hełmy,
  • twarzy i oczu, m.in. okulary ochronne, 
  • słuchu (nauszniki, wkładki przeciwhałasowe itp.), 
  • układu oddechowego, 
  • izolujące cały organizm (kombinezony gazoszczelne),
  • chroniące przed upadkiem z wysokości (linki, pasy, szelki).

Wiele z tych środków obecnie posiada zamienniki wykonanych z membran półprzepuszczalnych, czyli produkty w których występują oparte na teflonie włókna, nici i membrany. Proszę pamiętać, że odzież ochronna przede wszystkim ma za zadanie chronić pracownika przed różnymi niebezpieczeństwami jakie zagrażają mu w miejscu pracy. Do takich zagrożeń zaliczane są również zbyt wysokie temperatury.

Używanie własnej odzieży roboczej przez pracowników jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami.

Pracownik może używać własnej odzieży i obuwia roboczego, ale tylko jeśli nie jest zatrudniony przy pracach:

  • związanych z obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych oraz
  • powodujących intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi.

Stanowiska, na których dopuszczalne jest stosowanie własnej odzieży roboczej, muszą zostać ustalone przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami.

Zatem takie osoby jak:

  • dekarz,
  • pracownik szybów i kanałów ściekowych,
  • pracownik asenizacyjny,
  • pracownik obsługujący pilarki tarczowe czy
  • monter w obszarze mechanicznym

nie będą mogły dowolnie zmieniać odzieży z długiej na krótką. Praca wykonywana przez takie osoby niesie zagrożenie dla ciała, dlatego odzież ochronna musi chronić pracownika w 100%. W takim przypadku pracodawca powinien dostosować nowoczesną technologię i zakupić pracownikowi odzież wykonaną z tkanin, które zapewnią termoregulację, pozwalającą na transpirację wilgoci z ciała na zewnątrz.

Dodatkową ochroną, którą pracodawca może otoczyć pracownika, to również zakup kremów z filtrem, montaż lekkich namiotów ochraniających przed słońcem czy inwestycja w popularne czapki z daszkiem.

Trzeba także pamiętać o organizacyjnych metodach przeciwdziałania nieodpowiednim warunkom pracy latem. Wprowadzanie pracy zmianowej, dłuższych przerw w pracy, zapewnienie napoi profilaktycznych to wszystko wraz z nowoczesną odzieżą zapewni pracownikowi komfort pracy.

Autor: 

Karolina Walas
Specjalista BHP
Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej

Autor
Karolina Walas
Magister logistyki, po studiach podyplomowych bezpieczeństwo i higiena pracy oraz kursie inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Dobrze poruszająca się w sprawach bezpieczeństwa Resortu Obrony Narodowej. Na co dzień specjalista bhp w prężnie rozwijającej się firmie produkcyjnej Stadler Polska Sp. z o.o. Zaznajomiona z systemem zarządzania OHAS 18001 PN-N oraz innymi Polskimi Normami powiązanymi z bhp i p.poż. Ponad to realizuje zadania z zakresu prawa pracy i pierwszej pomocy przedmedycznej. Jej specjalność to: ochrona praw pracowniczych, badania środowiska pracy oraz prace szczególnie niebezpieczne.