Czy w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii? Co z zawieszonymi szkoleniami okresowymi bhp?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
21.04.2022AKTUALNE

Czy w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii? Co z zawieszonymi szkoleniami okresowymi bhp?

Wiele obostrzeń zostało już zniesionych lub odwołanych. Pożegnaliśmy maseczki, a nawet kwarantannę po kontakcie. Nie mam już nawet codziennych danych na temat zakażeń COVID-19 i liczby zgonów. Otrzymujemy tylko tygodniowe raporty. Rodzi się zatem pytanie, czy stan epidemii wciąż obowiązuje w Polsce? Jest to istotna kwestia dla pracowników służby bhp i pracodawców, która wiąże się z koniecznością m.in. przeprowadzenia zawieszonych okresowych szkoleń bhp. Jeśli zatem stan epidemii nie obowiązuje, to od kiedy zaczyna się liczyć 60-dniowy okres (albo kiedy się kończy), w czasie którego należy nadrobić wszystkie zaległości związane ze szkoleniami okresowymi bhp?

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:

  • Czy nadal w Polsce obowiązuje stan epidemii?

  • Jakie są planowane kroki w związku ze stanem epidemii?

  • Co ze szkoleniami okresowymi bhp w przypadku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego?

Czytaj także: Co ze szkoleniami okresowymi bhp po zniesieniu obowiązku stosowania maseczek?>>>

Stan epidemii na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nadal obowiązuje. Natomiast w kwietniu 2022 ma (podobno) zapaść decyzja dotycząca tego czy stan epidemii zostanie utrzymany, czy może zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego spowoduje (jak należy sądzić) utrzymanie przepisów zawieszających obowiązki związane z przeprowadzaniem pracowniczych szkoleń okresowych bhp.

Stan epidemii obowiązujący na terenie Polski

W związku z COVID-19 na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje stan epidemii. Definicja tego stanu zawarta jest w przepisach ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

  • Stan epidemii jest sytuacją prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

  • Epidemią jest natomiast wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Ważne

W okresie od 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, na dzień 20 kwietnia 2022 r., stan epidemii nie został odwołany. Z informacji przekazywanych do wiadomości publicznej wynika natomiast, że decyzja w sprawie odwołania stanu epidemii i zastąpienia go stanem zagrożenia epidemicznego zapadnie w kwietniu 2022 r.

Regulacje szczególne w ramach szkoleń okresowych bhp

Zasadą jest, że nie wolno opuścić pracownika do pracy, do wykonywania której nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, jak również dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy.

Szkolenie bhp to nie jednorazowy epizod w relacji między pracodawcą a pracownikami. Za wyjątkiem przewidzianych w kodeksie pracy odstępstw od zapewniania szkoleń okresowych, pozostali pracownicy powinni mieć zapewnione cykliczne szkolenia bhp, zapewniające:

  • aktualizacje i ugruntowanie wiedzy,

  • zaznajomienie z nowymi rozwiązaniami technicznymi i organizacyjnymi.

W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń bhp, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie:

  • obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo

  • stanu epidemii lub

  • 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego,

w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii – termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Uwzględniając powyższe, nawet przyjmując scenariusz, że stan epidemii zostanie na dniach odwołany i zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego, obowiązywać nadal będą zasady wynikające z przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – dotyczące szkoleń okresowych.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.