Co ze szkoleniami okresowymi bhp po zniesieniu obowiązku stosowania maseczek?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
05.04.2022AKTUALNE

Co ze szkoleniami okresowymi bhp po zniesieniu obowiązku stosowania maseczek?

Wraz z nastaniem wiosny zniknęły maseczki. Jednak niestety zmiana przepisów nie spowodowała zniknięcia koronawirusa. Najnowsze przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii są znacznie okrojone w porywaniu do poprzednich wersji. Czy zatem, po zniesieniu maseczek, można nadal realizować okresowe szkolenie bhp? Czy można je organizować on-line, szczególnie jeżeli szkolenia te maja być przeznaczone dla kadry zarządzającej, pracowników biurowych, laborantów, nauczycieli akademickich?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Dowiesz się, czy zniesienie maseczek wpływa na zawieszenie obowiązku szkoleń bhp

  • Wybierzesz właściwą formę szkoleń dla wskazanej grupy

  • Prawidłowo dopełnisz obowiązku szkoleń okresowych bhp w firmie

Czytaj także: Częściowe zniesienie obostrzeń covidowych od 1 marca 2022 r. a kwestia szkoleń bhp>>>

Zgodnie z obowiązującymi przepisami szczególnymi, których źródłem jest ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 okresowe szkolenia bhp, zachowują ważność w okresie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego. Powyższa zasada dotyczy pracowników kadry zarządzającej, pracowników biurowych, laborantów, jak i nauczycieli akademickich.

Przepisy szczególne dotyczące zawieszenia szkoleń okresowych

W okresie stanu epidemii, w zakresie szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązują przepisy określone w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z przepisów szczególnych wynika, że gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w okresie:

  • obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub

  • 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

- termin ten wydłuża się do 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Uwzględniając powyższe, „zawieszenie” szkoleń okresowych, rozumiane jako brak obowiązku ich realizacji, dotyczy pracowników niezależnie od stanowiska pracy.

Ważne

Mimo luzowania obostrzeń związanych z epidemią, wynikających z cyklicznie ukazujących się rozporządzeń w sprawie zakazów i nakazów, zasady dotyczące szkoleń okresowych, wynikające z przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, póki co zostały utrzymane.

Szkolenia okresowe bhp on-line nie dla wszystkich

Biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny, zalecanym postępowaniem jest wstrzymanie się z organizacją szkolenia okresowego. Dotyczy to także szkoleń bhp w formie on-line (samokształcenie kierowane), w sytuacji gdy zwykle jest ono dopuszczalne na mocy rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp dla określonych grup pracowników

Jednak w żadnym razie nie można mówić o możliwości przeprowadzenia szkolenia zdalnego w stosunku do pracowników zatrudnionych na stanowisku laborantów. Osoby te mogą być bowiem uznane za pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Natomiast nie można zastosować szkolenia w formie on-line do pracowników zatrudnionych na takich stanowiskach. Szkolenie okresowe dla takiej grupy powinno mieć formę instruktażu. Jest to forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Uwaga!

Możliwość przeprowadzenia szkoleń bhp on-line w okresie epidemii nie została w sposób bezpośredni przewidziana względem szkoleń okresowych. Uwzględniając zasady szczególne dotyczące ważności takich szkoleń w okresie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego, możliwość prowadzenia szkoleń za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej została ograniczona do szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp. Tu również wyjątkiem jest instruktaż stanowiskowy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.