Dekalog dobrych praktyk podczas prac z azbestem

04.05.2018AKTUALNE

Dekalog dobrych praktyk podczas prac z azbestem

Za 14 lat z naszego kraju całkowicie powinien zniknąć azbest – ostateczny termin to rok 2032. Jednak usuwanie azbestu to niestandardowa usługa budowlana, konieczne są do tego szczególne uprawnienia. Natomiast wiele firm budowlanych oferuje usługę usuwania np. azbestowych pokryć dachowych budynków. Trzeba jednak pamiętać, że usuwanie tego rodzaju materiału musi odbywać się z zachowaniem najwyższych środków ostrożności i przepisów bhp.

Korzyści 

Dzięki i informacjom zawartym w tym tekście:

  • W sposób należyty przygotujesz się do usuwania azbestu
  • Krok po kroku profesjonalnie zorganizujesz prace związane z usuwaniem azbestu
  • Będziesz mieć pewność, że Twoja firma fachowo prowadzi prace związane z usuwaniem azbestu.

Za wyrób zawierający azbest uznaje się każdy wyrób zawierający wagowo 0,1% lub więcej azbestu. Każdy pracownik powinien być zapoznany z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, posiadać aktualne badania lekarskie oraz potwierdzić pisemnie przeszkolenie w zakresie prac związanych z demontażem azbestu.

O czym pamiętać, przed rozpoczęciem usuwania azbestu?

Usuwanie wyrobów zawierających azbest o gęstości objętościowej mniejszej niż 1000 kg/m3 lub zawierających krokidolit powinno odbywać się pod stałym nadzorem technicznym,
a prawidłowość wykonania prac potwierdzić należy badaniami jakości powietrza wykonanymi przez akredytowane laboratorium.

Emisję pyłu azbestowego do środowiska można minimalizować poprzez:

  • nawilżanie wodą wyrobów zawierających azbest przed ich usuwaniem lub demontażem i utrzymywanie w stanie wilgotnym przez cały czas pracy,
  • demontaż całych wyrobów (płyt, rur, kształtek) bez jakiegokolwiek uszkadzania, tam gdzie jest to technicznie możliwe,
  • odspajanie materiałów trwale związanych z podłożem przy stosowaniu wyłącznie narzędzi ręcznych lub wolnoobrotowych, wyposażonych w miejscowe instalacje odciągające powietrze,
  • prowadzenie kontrolnego monitoringu powietrza w przypadku stwierdzenia występowania przekroczeń stężeń azbestu w środowisku, w miejscu prowadzonych prac,
  • codzienne zabezpieczanie zdemontowanych wyrobów i odpadów zawierających azbest oraz ich magazynowanie na wyznaczonym i zabezpieczonym miejscu.

Aktualnie obowiązuje Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009–2032, który można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju www.mr.gov.pl.

Dziesięć dobrych praktyk podczas prac z azbestem

Krok 1. Odizolować od otoczenia obszar prac poprzez zastosowanie osłon zabezpieczających przenikanie azbestu do środowiska.

Krok 2. Ogrodzić teren prac z zachowaniem bezpiecznych odległości od traktów komunikacyjnych, nie mniejszej niż 1 m, przy zastosowaniu osłon chroniących przed przenikaniem azbestu do środowiska.

Krok 3. W strefie prac należy umieścić w widocznym miejscu tablice informacyjną o treści „Uwaga! Zagrożenie azbestem!ˮ.

Krok 4. Wyroby i odpady zawierające azbest należy oznakować, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.

Krok 5. Należy zastosować odpowiednie środki techniczne ograniczające do minimum emisję azbestu do środowiska.

Krok 6. W obiekcie, gdzie prowadzone są prace, należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia przed pyleniem i narażeniem na azbest, w tym uszczelnienia otworów okiennych i drzwiowych.

Krok 7. Pozostałości pyłu azbestowego należy codziennie usuwać ze strefy prac poprzez zastosowanie podciśnieniowego sprzętu odkurzającego lub metodą czyszczenia na mokro.

Krok 8. Jeżeli z pomiarów jakości powietrza okaże się, że zostały przekroczone dopuszczalne wartości stężeń pyłu azbestowego, wówczas należy odizolować to pomieszczenie.

Krok 9. Po pracy każdy pracownik powinien przejść przez zespół szczelnych pomieszczeń,
w których następuje oczyszczenie pracowników (komora dekontaminacyjna), przy usuwaniu pyłu azbestowego przekraczającego dopuszczalne wartości stężeń.

Krok 10. Każdy pracownik bezpośrednio zatrudniony przy pracach powinien zostać zapoznany z planem prac, a w szczególności z wymogami bhp w czasie wykonywania prac.

Autor: 

Karolina Szewczyk-Cieślik


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.