Firmy nie przestrzegają przepisów bhp przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest

21.12.2016AKTUALNE

Firmy nie przestrzegają przepisów bhp przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest

Azbest w Polsce nadal stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi, jak i środowiska naturalnego. Przy jego usuwaniu nie dba się, ani o zdrowie pracowników i innych ludzi, ani o środowisko. Pracownicy często usuwają go bez odpowiednich środków ochrony indywidualnej, jak i bez uprzedniego zabezpieczenia ternu prac. PIP zaś stwierdza niezadowalający poziom przestrzegania wymagań bhp przy usuwaniu azbestu.

Na ostatnim grudniowym posiedzeniu Komisja do Spraw Kontroli Państwowej zapoznała się z raportem Państwowej Inspekcji Pracy na temat wyników kontroli przestrzegania przepisów bhp podczas usuwania wyrobów zawierających azbest.

Od stycznia do października 2016 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 221 kontroli przeprowadzonych w 2016 r. ukierunkowanych na problematykę usuwania wyrobów zawierających azbest. Kontrole te ujawniły wiele nieprawidłowości w prowadzeniu prac związanych z usuwaniem azbestu. 

Jak informował zastępca głównego inspektora pracy Zbigniew Ryfka pracodawcy już na etapie przygotowania do rozpoczęcia i prowadzenia prac zwianych z usuwaniem azbestu nie wywiązywali się ze swoich obowiązków.

Jedna piąta spośród skontrolowanych pracodawców nie zgłosiła do PIP zamiaru rozpoczęcia prac przy usuwaniu azbestu. Natomiast jedna trzecia skontrolowanych nie sporządziła bądź niewłaściwie opracowała plan takich prac.

"Inny jest plan, kiedy azbest jest usuwany z bloku, w gęstej zabudowie, gdzie przebywa dużo osób. A inaczej wtedy, kiedy ten azbest będzie usuwany z gospodarstwa rolnego" – mówił Zbigniew Ryfka.

Wśród najczęściej stwierdzanych przez inspektorów pracy uchybień znalazło się nieprawidłowe wygrodzenie i oznakowanie terenu prac wymaganym ostrzeżeniem. Zaś prawie co szósty pracodawca w ogóle nie wygrodził ani nie oznakował terenu, na którym wykonywano prace związane z usuwaniem azbestu.

"Co trzecie miejsce, w którym demontowano azbest, nie było właściwie oznaczone i zabezpieczone przed dostępem osób postronnych" – podkreślił zastępca GIP.

Ponadto oprócz nieprawidłowego zabezpieczenia miejsca prowadzonych prac, występowały poważne i częste nieprawidłowości w zakresie zabezpieczenia pracowników.

W ponad 28 proc. kontrolowanych przedsiębiorstwach występowały różnego rodzaju problemy z zapewnieniem pracownikom środków ochrony indywidualnej. Począwszy od tego, że tych środków ochrony nie było. A skończywszy na tym, że nawet jeśli były, to niewłaściwie je dobrano, były nieskuteczne, nie zabezpieczały pracownika przed szkodliwym działaniem azbestu" - mówił Ryfka. .

Oprócz tego, że pracodawcy nie dbali o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, nie dbali również o środowisko.

"Nie stosowano także podstawowych środków profilaktycznych tj. nawilżanie produktów zawierających azbest, czyli np. eternitu, celem uniknięcia sytuacji, kiedy azbest w nich zawarty będzie uwolniony do środowiska" – wyjaśniał zastępca Głównego Inspektora Pracy.

Aż w przypadku 18 % skontrolowanych firm prace prowadzone były w sposób umożliwiający emisję włókien azbestu do środowiska.

Kontrole PIP wykazały również nieprawidłowości w zakresie badań lekarskich pracowników dopuszczanych do prac związanych z usuwaniem azbestu.

"W 10 % był zupełny brak tych badań. W kolejnych 10 proc. te badania zostały wykonane na podstawie skierowań, w których pracodawca nie wskazał lekarzowi faktu, że pracownik będzie zatrudniony w kontakcie z azbestem" - wyjaśniał Ryfka.

Zdaniem PIP, tak szeroki zakres nieprawidłowości przy usuwaniu azbestu, wynika przede wszystkim z chęci uniknięcia kosztów (m.in. badań i środki ochrony).

"Drugim elementem jest brak świadomości (zarówno wśród pracodawców jak i pracowników), że azbest jest niebezpieczny" – mówił Ryfka.

PIP będzie kontynuował kontrole usuwania wyrobów zawierających azbest z uwagi na dużą skalę uchybień i nieprawidłowości. Zapowiedział tak Zbigniew Ryfka, zastępca GIP.

Opr.red.