Do 28 lutego trzeba sporządzić pierwszy raport o zranieniach

Anna Błażejczyk
04.02.2014AKTUALNE

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych(Dz.U. z 2013 r. poz. 969), zwanego dalej rozporządzeniem, pracodawca jest obowiązany sporządzić pierwszy raport o zranieniach do 28 lutego 2014 r.

Zakres informacji zawartych w tym raporcie określa § 11 ust. 2 rozporządzenia, przy czym jest to katalog otwarty (rozporządzenie stanowi, że „raport zawiera w szczególności” ), a więc raport może zawierać także inne informacje niż wskazane w przepisie.

Natomiast ww. przepis rozstrzygnął, że w formie tabelarycznej przedstawione mają być informacje:

  1. o liczbie zranień ostrymi narzędziami, do których doszło w podmiocie leczniczym w okresie sprawozdawczym oraz w równym mu długością okresie poprzedzającym, w podziale na jednostki organizacyjne podmiotu leczniczego (pierwszy okres sprawozdawczy to czas od wejścia w życie rozporządzenia, tj. od 28 czerwca 2013 r. do 28 lutego 2014 r., pierwszy raport nie zawiera natomiast informacji o zranieniach za okres poprzedzający, gdyż wówczas rozporządzenie nie obowiązywało),

  2. zawierające zestawienie stosowanych w podmiocie leczniczym rodzajów ostrych narzędzi, z wyszczególnieniem, które z nich zawierają rozwiązania chroniące przed zranieniem

oraz w formie analitycznej (opisowej):

  1. analizę okoliczności i przyczyn zranień, ze szczególnym uwzględnieniem ich przyczyn systemowych,

  2. propozycje możliwych działań mających na celu ograniczenie liczby zranień, w tym możliwości wprowadzenia do użytku w podmiocie leczniczym nowych rodzajów ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem, wraz z oszacowaniem kosztów takich działań.

Następna grupa informacji w raporcie o zranieniach to informacje, o działaniach, wskazanych w § 4 ust. 3 rozporządzenia, jeżeli były przez pracodawcę realizowane w okresie sprawozdawczym. Regulacja ta wskazuje więc, że ten zakres informacji nie musi obowiązkowo znaleźć się raporcie. Jeżeli jednak pracodawca dokonywał oceny i w razie potrzeby aktualizacji procedur:

  • bezpiecznego postępowania z ostrymi narzędziami, w tym będącymi odpadami medycznymi, w szczególności obejmujące zakaz ponownego zakładania osłonek na ostre narzędzia,

  • używania odpowiednich do rodzaju i stopnia narażenia środków ochrony indywidualnej

z uwzględnieniem postępu technicznego oraz dostępności ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem, wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym wyników prac naukowo-badawczych mających na celu eliminację lub ograniczenie przyczyn powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe, oraz zapewnia pracownikom, w toku szkoleń, o których mowa w § 7 rozporządzenia, informacje o wprowadzonych w tych procedurach zmianach, wówczas należy wyniki takich działań pracodawcy zamieścić w raporcie w postaci opisowej.

Jednocześnie dodać należy, że dokonywanie takiej oceny jest niezwykle ważne, ale bardzo kosztowne i pracochłonne dla pracodawcy, dlatego ustawodawca przewidział, że umieszczenie tych informacji w raporcie o zranieniach następuje tylko, gdy działania takie zostały przez pracodawcę podjęte.

Obecnie z uwagi na krótki czas obowiązywania rozporządzenia spodziewać się należy, że takie oceny nie zostały jeszcze przez pracodawców przeprowadzone, a więc raczej nie pojawią się w raporcie.

Odnosząc się jeszcze do grupa informacji, które zawierać ma raport to propozycje możliwych działań mających na celu ograniczenie liczby zranień, w tym możliwości wprowadzenia do użytku w podmiocie leczniczym nowych rodzajów ostrych narzędzi zawierających rozwiązania chroniące przed zranieniem, wraz z oszacowaniem kosztów takich działań warto mieć na uwadze, że użyte w tym przepisie słowa: „propozycje” oraz „możliwości” wskazują na konieczność dokonania przez pracodawcę analizy z uwzględnieniem kosztów realizacji podjętych środków ochrony. Nie ma tu jednak możliwości, aby pracodawca nie zamieścił takich informacji, jak to miało miejsce odnośnie wcześniej opisanej grupy danych.

Ostatnia grupa informacji, które muszą znaleźć się w raporcie, to informacje o wprowadzonych zmianach w zakresie szkoleń, o których mowa w § 7 rozporządzenia.

Jest to regulacja, która czytana wprost prowadzi do wniosku, że wystarczy, gdy pracodawca w raporcie poinformuje, że zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone lub nie zostały wprowadzone.

Autor: 

Anna Błażejczyk

Autor
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Karierę zawodową zaczynała w kancelarii radcy prawnego w Warszawie. Od 1999 r. do 2015 r. pracownik Ministerstwa Zdrowia, specjalista zakresu ochrony zdrowia oraz prawa medycznego, a także w zakresie spraw związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Autorką licznych artykułów i publikacji z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych oraz bhp w obszarze medycyny.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.