Dodatkowa przerwa w pracy? Decyduje pracodawca

Tomasz Zwolak
Tomasz Zwolak
28.04.2014AKTUALNE

Wykonywanie pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia nie przesądza o konieczności skrócenia norm czasu pracy np. poprzez wprowadzenie przerw wliczanych do czasu pracy. Nie każdy pracownik, który pracuje w tego rodzaju warunkach, ma prawo do skrócenia czasu pracy.

O tym, czy konieczne jest skrócenie czasu pracy, np. przez wprowadzenie przerw wliczonych do czasu pracy, czy też wystarczające jest zastosowanie innych środków, które będą rekompensowały pracę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia decyduje pracodawca. Podejmując taką decyzję pracodawca uwzględnienia opinie pracowników lub ich przedstawicieli, a także opinię lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, kierując się przede wszystkim potrzebą zagwarantowania pracownikom efektywnie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

W przypadku gdy pracownicy są zatrudnieni w warunkach szczególnie szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia można zastosować system skróconego czasu pracy, czyli dokonać obniżenia dobowej normy czasu pracy poniżej 8 godzin albo wprowadzić przerwy w pracy wliczane do czasu pracy. Taki system stosuje się również w przypadku wykonywania pracy monotonnej lub pracy wykonywanej w ustalonym z góry tempie. Wówczas wprowadza się przerwy w pracy wliczane do czasu pracy.

Warto również przypomnieć rozróżnienie pracy w warunkach szkodliwych od pracy uciążliwej.

Praca w warunkach szkodliwych to praca wykonywana w miejscu, w którym dochodzi do przekroczenia wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Praca uciążliwa to praca, która wpływa na znaczne zmęczenie pracownika, a zatem jest to np. praca w wymuszonej pozycji.

W wypadku prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia skrócenie czasu pracy może polegać na skróceniu norm czasu pracy lub na wprowadzeniu przerw w pracy, które zostaną wliczone do czasu pracy. Natomiast przy pracach monotonnych lub wykonywanych w ustalonym z góry tempie można jedynie wprowadzić przerwy wliczane do czasu pracy.

Podstawa prawna 

Art. 145 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2002 r. nr 217, poz. 1833 ze zm.).

Autor: 

Tomasz Zwolak - prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy

Słowa kluczowe:
przerwa w pracy

Autor
Tomasz Zwolak
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.