Badanie Satysfakcji, Rekomendacji i Poleceń naszych klientów

Chwalimy się! Większość naszych klientów to Ambasadorzy Portalu Oświatowego

Przedstawiamy wyniki Badania Satysfakcji, Rekomendacji i Poleceń klientów Wiedzy i Praktyki oraz Portalu Oświatowego, przeprowadzonego przez firmę Marketing Relacji.

Badanie SRP© zostało przeprowadzone w kwietniu i maju 2018 r. przez Marketing Relacji Sp. z o.o. wśród Klientów czterech portali internetowych Wiedzy i Praktyki: www.portalfk.pl, www.portalkadrowy.pl, www.portalbhp.pl oraz www.portaloswiatowy.pl.

Ankieterzy zapytali losowo dobranych 1000 Klientów Wiedzy i Praktyki, na ile są zadowoleni z portalu, co według nich jest jego największą zaletą i czy jest coś, co należałoby poprawić. Klientów, którzy ocenili dany portal w skali od 4 do 6, zapytaliśmy także, czy byliby skłonni polecić go swojemu znajomemu.

Wskaźnik satysfakcji Klientów WIP

wyniósł aż +56. Jest to wyjątkowo wysoki wynik w stosunku do średniej statystycznej wynoszącej -27.

Kluczowe zalety Portalu BHP wskazane przez ankietowanych:

43%
Najbardziej docenia aktualność treści
27%
Najbardziej docenia merytoryczność treści
16%
Najbardziej docenia możliwość indywidulanej konsultacji z ekspertem
55%
Klientów nie wskazuje jakichkolwiek obszarów do poprawy
9%
Klientów proponuje poprawę w zakresie merytoryki treści
68%
Klientów potwierdziło, że byliby skłonni do polecenia swoim znajomym portalu

Inne wskazywane zalety to:

  • Szkolenia i konferencje online
  • Obsługa klienta
  • Wzory dokumentów

Takie wyniki zobowiązują!

Jesteśmy wdzięczni za tak pozytywną ocenę Portalu BHP. Jednocześnie nie spoczywamy na laurach – zależy nam na dalszym rozwoju i na udoskonaleniu obszarów, które – według naszych Klientów – wymagają jeszcze poprawy. Dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Powiedz nam proszę, jakich tematów, materiałów lub nowych funkcjonalności oczekujesz od Portalu BHP. W podziękowaniu za wypełnienie ankiety przygotowaliśmy drobne upominki.

Aby przejść do ankiety, kliknij tutaj

Redakcja Portalu BHP

Poleć znajomemu

Honeywell Safety: Jak właściwie dobrać szelki bezpieczeństwa?

Honeywell Safety: Jak właściwie dobrać szelki bezpieczeństwa?

Przy pracy na wysokości upadki są jednym z najczęstszych zagrożeń. Za błędne decyzje przy doborze środków ochrony indywidulanej w postaci szelek bezpieczeństwa pracownicy mogą zapłacić najwyższą cenę. Firma Honeywell Safety Products – największy na świecie dostawca kompleksowych środków ochrony indywidualnej – radzi, co brać pod uwagę podczas wyboru, konserwacji i wymiany szelek bezpieczeństwa.

Najlepszym sposobem na unikanie upadków byłoby unikanie wykonywania prac na wysokościach, w praktyce jest to jednak trudne do realizacji. Nie wszystkie szelki bezpieczeństwa są takie same. Każdy element danego produktu, od budowy szelek po rozmieszczenie pasków, ma wpływ na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Szelki nie są też niezniszczalne. Warunki i środowisko, w których są używane, mają istotny wpływ na okres ich eksploatacji.

Jak dobrać szelki do wykonywania konkretnych prac na wysokości?

Szelki stanowią główny element systemu chroniącego przed upadkiem. Ich zadaniem jest utrzymanie ciała na linie podczas upadku, równomierne rozłożenie powstających w tym czasie obciążeń oraz finalna asekuracja pracownika w taki sposób, aby wisiał w szelkach głową do góry.

Ważne

Szelki należy przede wszystkim dobierać stosownie do typu pracy wykonywanej na wysokościach oraz sposobu bezpiecznego transportu na daną wysokość.

Jeśli dane zadanie wymaga jedynie, aby dana osoba była przymocowana do liny w celu ochrony przed upadkiem, wystarczy uprząż jedno- lub dwupunktowa – jednopunktowa ma punkt przyczepu pomiędzy łopatkami (grzbietowy), a dwupunktowa ma jeden na grzbiecie i drugi z przodu (mostkowy). Do zastosowań ogólnych zaleca się szelki grzbietowe, ale w niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest ich mocowane do punktu mostkowego, np. podczas wchodzenia na drabinę, gdy pracownik korzysta z szyny asekuracyjnej.

Dwie wolne ręce

Podczas wykonywania prac wymagających wolnych rąk najlepszym rozwiązaniem są szelki pozycjonujące z mocowaniem grzbietowym lub grzbietowym i mostkowym oraz dwoma bocznymi punktami zaczepienia na wysokości pasa, do których przyczepia się linę pozycjonującą.

Prace specjalne

W przypadku prac specjalnych, np. wymagających ciągłego zawieszenia, na środku pasa biodrowego powinny znaleźć się mocowania umożliwiające utrzymanie ciała pracownika we właściwym położeniu.

Czas użytkowania szelek

Drugim aspektem jest dostosowanie szelek do długości i częstotliwości użytkowania. Podczas doboru rozwiązania do pracy przez osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu należy zwrócić uwagę na komfort. Dodatkowo zastosowanie wysokiej jakości szelek w takich sytuacjach pozwoli na ich dłuższą eksploatację.

Ważne

Wybór skomplikowanego lub niewygodnego do noszenia bądź regulacji rozwiązania ograniczy szanse jego stosowania.

 

Co sprawdzić przed zakupem szelek?

1)     Czy producent ma certyfikat ISO 9001? Gwarantuje on, że zakłady produkcyjne stosują się do restrykcyjnych międzynarodowych norm kontroli jakości.

2)     Czy produkty są zgodne z normą EN 361:2002 w zakresie obejmującym szelki bezpieczeństwa?

3)     Czy producent zatrudnia wykwalifikowanych inżynierów do projektowania i testowania produktów w swoim ośrodku badawczym?

Co wpływa na komfort noszenia i użytkowania szelek?

Wielu producentów kieruje się zasadą uniwersalności – gdzie szelki powinny pasować na osoby średniej budowy. To jednak oznacza, że szelki pasują na większość, ale nie na wszystkich pracowników. Część szelek ma pasek piersiowy o ograniczonej regulacji z minimalną długością, co powoduje, że są one bezużyteczne dla niższych pracowników.

Możliwość prawidłowej regulacji szelek jest zatem bardzo istotnym czynnikiem.

Ważne

Jednym z najlepszych sposobów na zachęcenie pracowników do noszenia ŚOI i stworzenie trwałej kultury dbania o bezpieczeństwo jest zapewnienie im wygodnych i atrakcyjnych do noszenia środków ochrony.

Szelki powinny być wyposażone w trwały, ale zarazem łatwy do aplikacji osprzęt do mocowania, np. D-ringi w niektórych szelkach są tak małe, iż trudno jest zaczepić o nie linkę bezpieczeństwa. Dodatkowe zagrożenie mogą stanowić ostre krawędzie osprzętu szelek. Aby chronić pracowników przed urazami spowodowanymi osprzętem, wszystkie elementy szelek powinny być prawidłowo wyprodukowane i zmontowane.

Uwaga!

Unikaj złożonych konstrukcji szelek

Mogłoby wydawać się, że pasy szelek powinny być we wszystkich przypadkach jednolite. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w produktach każdej marki są one inne. Pasy szelek muszą być wytrzymałe, gęsto splecione i powinny łatwo przechodzić przez osprzęt. Jeśli zaczepiają się o wyposażenie, mogą ulec uszkodzeniu, co oznacza, że szelki trzeba będzie wycofać z użytkowania.

Co i jak kontrolować w szelkach bezpieczeństwa?

Do każdych szelek bezpieczeństwa powinny być dołączone klarowne i łatwe do odczytania instrukcje w różnych językach. Wszystkie instrukcje powinny także zawierać jasne wytyczne dotyczące użytkowania, konserwacji i inspekcji.

Aby zagwarantować długą i bezpieczną eksploatację, szelki należy przed użyciem poddać wnikliwej kontroli. Regularne sprawdzanie szelek pod kątem zużycia, uszkodzeń i korozji przez kompetentną osobę powinno być częścią wszystkich programów zarządzania jakością, a w przypadku wykrycia wad szelki powinny zostać niezwłocznie wymienione.

Zgodnie z normą EN365:2004 4.4(b) szelki należy kontrolować przynajmniej co 12 miesięcy, ale zalecane jest przeprowadzanie szczegółowych kontroli co 6 miesięcy lub częściej, jeśli są one używane w określonych warunkach (np. skrajnych warunkach pogodowych). Wyniki takich kontroli powinny być rejestrowane i przechowywane do następnej inspekcji.

Należy pamiętać, też, że nie wszystkie szelki są takie same – pracownicy, warunki ich pracy oraz wiele innych czynników są kluczowymi elementami podczas doboru rozwiązania na potrzeby danego rodzaju prac na wysokościach. Nawet najlepsze zabezpieczenia będą nieskuteczne, jeśli są nieprawidłowo założone.

Jeremy Dugan
lider ds. szkoleń
w zakresie prac na wysokościach
(EMEAI) w Honeywell Safety Products