Innowacje w miejscu pracy ważne dla Polaków

21.10.2014AKTUALNE

Polacy dostrzegają ogromną wartość rozwiązań innowacyjnych w miejscu zatrudnienia, jak wynika z „Raportu 3M Innowacyjny Polak 2014”. Większość twierdzi, że ułatwiają one wykonanie pracy i podnoszą jej jakość. Dzięki nim czują się też bezpieczniej.

Innowacje mają ogromną wartość dla Polaków. Ponad 60 proc. uważa, że jesteśmy narodem innowacyjnym, a klimat w Polsce sprzyja rozwojowi innowacyjności. Potencjał innowacyjności respondenci dostrzegają głównie w ludziach.Tak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie firmy 3M, w ramach kampanii „Łączą nas innowacje”.

Optymistyczne podejście do tematu innowacji jest widoczne w obszarze pracy. Polacy dostrzegają ogromną wartość rozwiązań innowacyjnych na polu zawodowym. Ponad połowa osób aktywnych zawodowo wykorzystuje codziennie rozmaite innowacje w miejscu zatrudnienia. Blisko dziewięć na dziesięć z nich (88 proc.) jest zdania, że innowacyjne rozwiązania ułatwiają pracę, a także podnoszą jej efektywność.

Aż dwie trzecie Polaków (74 proc.) sądzi, że pracownicy nie mają dostępu do innowacyjnych rozwiązań w miejscu zatrudnienia. Ciekawy może wydać się fakt, że osoby aktywne zawodowo nieco częściej niż niepracujące nie zgadzają się z tą opinią (16 proc. wobec 12 proc.). Pracujący częściej podzielają również pogląd, iż innowacyjne rozwiązania ułatwiają pracę i podnoszą jej efektywność.

Polacy są również zgodni co do roli pracodawców w kwestii innowacji: zdecydowana większość uważa, że powinni oni zachęcać swoich pracowników do kreatywnego myślenia i opowiada się za szkoleniami w zakresie wykorzystywania produktów innowacyjnych (odpowiednio 87 proc. i 86 proc.). Tym, co zdaniem Polaków sprzyja innowacyjności i kreowaniu nowych pomysłów jest praca zespołowa (84 proc.).

Jak pokazują wyniki badania obecność innowacyjnych rozwiązań w sektorze bezpieczeństwa jest pożądana i doceniana przez większość Polaków. Przeważająca większość Polaków przyznaje, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom ludzie czują się bezpieczniej (85 proc.). Wnioski te zazwyczaj wysnuwają z własnego doświadczenia – większość ma lub miała do czynienia z produktami lub rozwiązaniami innowacyjnymi w obszarze bezpieczeństwa czy w zakresie ochrony pracy.

Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że wśród Polaków panuje duży entuzjazm, jeśli chodzi o innowacje w pracy. Jednocześnie respondenci podkreślają, że aby utrzymał się on na tym samym poziomie konieczne są spore zmiany.

Według badanych największą barierą dla innowacyjności jest jednak brak funduszy. Ponad 60 proc. respondentów wymienia go, jako argument uniemożliwiający korzystanie z innowacyjnych rozwiązań. Inne utrudnienia, takie jak brak odpowiednich umiejętności, przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań, czy strach przed nowymi rozwiązaniami wymieniane są niemal dwukrotnie rzadziej.

Raport 3M Innowacyjny Polak 2014” dostępny jest na: www.laczanasinnowacje.pl


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.