Obowiązki pracodawcy w zakresie oceny ryzyka zawodwego
W jaki sposób potwierdzać zapoznanie się pracownika z oceną ryzyka zawodowego?
Pytanie: Czy wystarczy aby w aktach pracownika było oświadczenie, ze się zapoznał z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku, czy musi być karta oceny ryzyka z podpisem o zapoznaniu się? Czy pracownik powinien otrzymać dokument tj. kartę z oceny ryzyka do zapoznania się tylko, czy do podpisania? Czy zapoznanie nie powinno dotyczyć całości dokumentu z oceny ryzyka zawodowego w firmie? Jak to powinno być przeprowadzone, aby nie uchybić obowiązującym przepisom w tym zakresie? »
Jakie informacje powinien zawierać dokument o ryzyku zawodowym przekazywany pracownikowi?
Pytanie: Co powinna zawierać informacja wysyłana do pracownika na temat ryzyka zawodowego, np. zagrożenie, źródło zagrożenia, skutki zdrowotne i środki profilaktyczne z podaniem wyliczonego poziomu ryzyk? Jaką cześć z pełnej dokumentacji ryzyka zawodowego powinien otrzymać pracownik? »
Czy wystarczy jedna ocena ryzyka dla pracowników różnych podmiotów?
Pytanie: Jeżeli na terenie zakładu jednego pracodawcy, stale wykonują pracę również pracownicy drugiego pracodawcy, którzy szkoleni są przez niego (np. szkolenia stanowiskowe) i wyznaczony jest koordynator bhp. Przy jednym stanowisku pracę wykonują pracownicy obu pracodawców i zapoznawani są z jedną oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pierwszego pracodawcę. Czy można zatem zapoznawać pracowników z oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pracodawcę na terenie, którego wykonywana jest praca? Czy jednak drugi pracodawca musi opracować swoją ocenę ryzyka jako osobny dokument i zapoznawać z nią swoich pracowników? »
Sprawdź, kogo powinieneś zapoznać z oceną ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika młodocianego, aby właściwe wywiązać się z tego obowiązku
Pytanie: Czy rodzice pracownika młodocianego zatrudnianego w stolarni mają być zapoznani z oceną ryzyka zawodowego opracowaną dla stanowiska pracy tegoż młodocianego? »
Gdzie przechowywać oświadczenia o zapoznaniu pracownika z ryzykiem zawodowym?
Pytanie: Czy oświadczenie o zapoznaniu pracownika z ryzykiem zawodowym powinno znaleźć się w aktach osobowych pracownika? Czy listę pracowników, którzy zapoznali się z ryzykiem zawodowym przechowywać w osobnej dokumentacji w komórce BHP? »
Substancje szkodliwe dla zdrowia w ocenie ryzyka zawodowego sprzątaczki
Pytanie: W firmie zatrudniamy osoby na stanowisku sprzątaczki. Pracownikom kwartalnie wydawane są środki chemiczne służące do mycia, czyszczenia, dezynfekcji. Czy jeżeli z karty charakterystyki wynika, że np. dany środek działa drażniąco na oczy to wpisuję ten środek w karcie oceny ryzyka jako niebezpieczny? Kto powinien zapoznawać pracowników z kartami substancji niebezpiecznych, jeśli na danym stanowisku pracuje się z takimi substancjami? Czy przy każdej zmianie środka czyszczącego (zakładając że zmieniamy go na również niebezpieczny) należy uaktualniać ocenę ryzyka i na nowo zapoznawać pracowników z kartami? Kto powinien mieć w dokumentach karty charakterystyk: bezpośredni przełożony, kadrowy czy może behapowiec? »
Kategorie
Zostań użytkownikiem Portalu BHP!
Już teraz zamów pełny dostęp do Portalu BHP i korzystaj z:
- 4000 aktualnych porad
- 8000 udzielonych odpowiedzi na pytania
- 30 profesjonalnych ekspertów
- bazy aktów prawnych, wzorów dokumentów, instrukcji BHP, list kontrolnych, aktualności i zmian w przepisach
Posiadam już konto - zaloguj się »