Jak dobrze się przygotować do przeprowadzenia szkolenia bhp

30.05.2014AKTUALNE

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez prowadzących szkolenia bhp jest brak przygotowania się do szkolenia. Szkolenia trzeba dokładnie przygotowywać nie tylko wtedy, gdy opracowywany jest nowy temat, lecz również przed każdym szkoleniem z tematu, w którym prowadzący posiada już doświadczenie. Wielu szkoleniowców nie docenia jednak tego etapu.

Warto pamiętać, że grupa docelowa nigdy nie jest taka sama. Pomimo tego, że uczestnicy szkolenia pracują w tej samej firmie, mają różny poziom doświadczenia, inne potrzeby oraz oczywiście zróżnicowany poziom wiedzy. Zatem za każdym razem warto dostosować treści szkolenia do grupy, którą się będzie szkolić.

Jeżeli grupa będzie mieć problem z tematem, który w programie szkolenia nie został zbyt rozbudowany (np. był już wcześniej omawiany na szkoleniu prowadzonym przez inną osobę) wtedy warto się zastanowić w przerwie i spontanicznie zmienić to ćwiczenie, aby ten temat dokładniej omówić. Żeby jednak móc to zrobić, trzeba być na tę ewentualność przygotowanym. Bycie elastycznym podczas szkolenia jest bardzo ważne – jeśli bowiem zignorowane zostaną potrzeby grupy, motywacja uczestników może spaść.

Nie można zapomnieć o dobrym przygotowaniu pod kątem warunków szkolenia, czyli aspektach technicznych i organizacyjnych. Przykładowo, przeanalizować ewentualność swojego zachowania w sytuacji, gdy liczba uczestników będzie większa niż deklarowana, a okaże się to 5 minut przed szkoleniem. Co wtedy będzie potrzebne, aby móc dobrze przeprowadzić to szkolenie?

Należy się również zastanowić, co zrobić, gdy okaże się, że wystąpią jakieś techniczne problemy. Jeśli planujemy korzystać z rzutnika bądź komputera weźmy pod uwagę ewentualność, że dane urządzenie może nie zadziałać. Trzeba mieć zawsze przygotowany tzw. plan B, aby nie opóźniać rozpoczęcia szkolenia.

Kolejne pytania, na które należy znać odpowiedzi przed rozpoczęciem szkolenia, aby być dobrze przygotowanym to:

  • Jakie materiały szkoleniowe będą potrzebne (podręczniki, pisaki, puste kartki, wizytówki, długopisy, gry)?

  • Kto jest osobą kontaktową, gdyby pojawiły się problemy techniczne lub nie można było znaleźć miejsca odbywania się szkolenia?

  • Co jest potrzebne do ćwiczeń? Jakie środki ochrony i ubranie należy zabrać ze sobą (przy wykonywaniu ćwiczeń w terenie)?

  • Co zrobić, jeśli wszystkie założone w programie tematy i zadania zostaną wykonane, a zostanie czas?

Dokładne przygotowanie i przemyślenie szkolenia przyczyni się do tego, że prowadzący szkolenie będzie postrzegany jako profesjonalista i zmniejszy to jego poziom stresu. Istotne jest również efektywne rozplanowanie czasowe szkolenia. Podczas podsumowania szkolenia trzeba wskazać uczestnikom, że wszystkie tematy ujęte w programie zostały przez szkoleniowca opracowane, a każdy został omówiony w wystarczającym stopniu. Warto również wcześniej wypróbować ćwiczenia wspólnie ze współpracownikami. Dzięki temu można będzie doszlifować ćwiczenia, co z kolei doda pewności prowadzącemu szkolenie podczas przeprowadzania właściwego warsztatu.

Słowa kluczowe:
szkolenia bhp