Jakie dane z pomiarów hałasu brać pod uwagę wypełniając druk ZUS IWA?

Kamil Szyszkiewicz
Kamil Szyszkiewicz
18.01.2024AKTUALNE

Jakie dane z pomiarów hałasu brać pod uwagę wypełniając druk ZUS IWA?

W najbliższym czasie 31 stycznia 2024 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS IWA za 2023 r. Pojawiają się zatem wątpliwości dotyczące jego wypełniania. Trudność może sprawiać zidentyfikowanie właściwych danych, w wynikach pomiarów czynników szkodliwych, koniecznych do wypełnienia druku ZUS IWA. Przykładem może być ustalenie liczby pracowników wskazywanych w bloku IV pkt 04 (liczba zatrudnionych w warunkach zagrożenia) druku ZUS IWA w oparciu o wyniki pomiarów hałasu. Sprawdź na przykładzie, jakie dane brać pod uwagę, aby wypełnić informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Korzyści 

Ten artykuł pozwoli Ci w prawidłowy sposób:

  • wypełnić druk ZUS IWA.

  • wykorzystać wyniki badania czynnika środowiska pracy do wypełnienia druku IWA

  • wywiązać się z obowiązku sprawozdawczego.

Czytaj także: Jakie wypadki należy uwzględnić w informacji ZUS IWA?>>>

Aby wyjaśnić, jak prawidłowo wypełnić pole IV pkt 04 druku ZUS IWA ekspert posłużył się przykładem.

Które wartości pomiarów hałasu brać pod uwagę przy wypełnieniu ZUS IWA?

Pada zatem pytanie, czy pracodawca, nająć na uwadze wyniki pomiarów, powinien wskazać określoną liczbę osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia w dokumencie IWA w polu IV pkt 04? Które wartości pomiarów bierzemy pod uwagę przy wypełnieniu ZUS IWA?

Odpowiadając wprost na postawione pytanie, podczas interpretowania wyników z pomiarów hałasu (w tym wypełniając druk ZUS IWA) bierze się pod uwagę wszystkie trzy parametry czynnika.

Hałas w środowisku pracy jest charakteryzowany przez:

  • poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8 godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy – nie może on przekroczyć 85dB.

  • maksymalny poziom dźwięku A – nie może przekraczać 115 dB.

  • szczytowy poziom dźwięku C nie może przekraczać wartości 135 dB.

Wszystkie wartości obowiązują jednocześnie. Przekroczenie jednej z nich jest równoznaczne z występowaniem warunków zagrożenia (zgodnie z nazewnictwem stosowanym w druku ZUS IWA).

W protokole z pomiarów znajdziemy informację o krotności przekroczenia wartości dopuszczalnych. Część z nich została przytoczona w treści pytania.

Interpretacja podanych wyników hałasu

Krotności: 7,76, 7,24, 4,68, 5,89, 5,13 [NDN] jest to praca w warunkach zagrożenia.

Interpretacja zapisu Maksymalny poziom dźwięku A nie przekraczał wartości dopuszczalnej. Szczytowy poziom dźwięku C nie przekraczał wartości dopuszczalnej

Był to pomiar, w którym przekroczenie krotności NDN spowodował poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8 godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Źródło:
Autor
Kamil Szyszkiewicz
Inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent Politechniki Łódzkiej, główny specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp. Na co dzień zarządza działem bhp w firmie produkcyjnej z branży meblarskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach: wypadków przy pracy, szeroko pojętej oceny ryzyka, zgodności maszyn z wymaganiami minimalnymi, popularyzacji bezpiecznej pracy. Organizator dni bezpieczeństwa oraz uczestnik kilku edycji konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.