Kto ukarze pracowników firm zewnętrznych za nieprzestrzeganie zasad bhp?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
07.03.2018AKTUALNE

Kto ukarze pracowników firm zewnętrznych za nieprzestrzeganie zasad bhp?

Często na terenie jednej firmy pracę wykonują pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców. Częstym wówczas problemem jest zdyscyplinowanie takich pracowników do przestrzegania wewnętrznych regulaminów dotyczących bhp. Rodzi się zatem pytanie, jak wyegzekwować od tych pracowników przestrzeganie obowiązujących w zakładzie zasad bhp? Czy wobec takich pracowników zewnętrznych można stosować kary dyscyplinarne i kto jest do tego upoważniony?

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Zorganizować bezpieczną pracę w zakładzie z podwykonawcami i zleceniobiorcami
  • Wyegzekwować przestrzeganie obowiązujących w zakładzie procedur bhp przez pracowników firm zewnętrznych
  • Właściwie reagować na sytuacje nieprzestrzegania zasad bhp przez pracowników zewnętrznych

Często na terenie jednego zakładu wykonują swoje obowiązki pracownicy (pracobiorcy) zatrudnieni przez różnych pracodawców. W przypadku nieprzestrzegania przez takich pracowników obowiązujących w zakładzie procedur bhp bezpośrednią możliwość nakładania kar porządkowych ma wyłącznie podmiot będący pracodawcą dla niesubordynowanych pracowników. Natomiast pracownik służby bhp zakładu, na terenie którego pracują pracownicy zewnętrznych podmiotów, może wnioskować o nakładanie takich kar do ich bezpośrednich pracodawców. 

Bezpieczna praca dla każdego

Wykonywanie pracy w jednym zakładzie przez osoby zatrudnione przez różnych pracodawców, jak również dodatkowo przez pracobiorców wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych zawsze komplikuje życie w zakresie zapewnienia należytego poziomu bezpieczeństwa pracy. Niezbędne jest w takim przypadku kierowanie się zasadą, zgodnie z którą obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy wszystkim pracobiorcom – pracownikom oraz pozostałym osobom, niezależnie od podstawy zatrudnienia.

 Praca w jednym miejscu pracowników różnych pracodawców

W sytuacji gdy w jednym miejscu – zakładzie pracy lub innym miejscu wskazanym do wykonywania pracy – realizują swe zadania pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, wówczas rolą ich jest szeroko rozumiane współdziałanie. Niezbędne jest więc powołanie koordynatora sprawującego nadzór w kwestiach bhp, jak również ustalenie zasad współdziałania – uwzględniających sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników.

Uwaga!

Należy pamiętać, że wyznaczenie koordynatora nie zwalnia poszczególnych pracodawców z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków pracy swoim pracownikom.

W praktyce problemem przy współpracy różnych podmiotów na terenie jednej firmy jest wyciąganie konsekwencji czy ogólne dyscyplinowanie pracowników innego pracodawcy. W takim przypadku pracownik służby bhp, czy pracownik wykonujący zadania tej służby, jak najbardziej powinien reagować – zgodnie z zasadami wynikającymi z rozporządzenia w sprawie służby bhp.

Proszę mieć na uwadze że, w przypadku stwierdzenia rażących naruszeń bhp, czy pracy wykonywanej w warunkach bezpośredniego zagrożenia zdrowia czy życia, osoby odpowiedzialne za bhp w zakładzie będą zarówno uprawnione, jak i zobowiązane wstrzymać prace. Będzie to niezależne od tego, czy wykonuje je pracownik zatrudniony w zakładzie, czy jakakolwiek inna osoba świadcząca pracę na terenie zakładu.

Ważne

Trudno zaakceptować sytuację, w której pracownikowi rażąco naruszającemu zasady bhp jest zwracana uwaga, a osobie świadczącej pracę na innej podstawie czy zatrudnionej przez inny podmiot już nie.

Porozumienie w sprawie zasad informowania o uchybieniach porządkowych dotyczących problematyki bhp

Jednak, tak jak pracownik służby bhp ma prawo wnioskować o nakładanie kar porządkowych dla pracowników zakładu w którym pracuje, tak nie ma bezpośredniego takiego obowiązku względem pracowników innego pracodawcy. Pracodawca nie ma bowiem możliwości nakładana kar porządkowych na nie swoich pracowników – tym bardziej na osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy. W takim przypadku dobrym pomysłem jest nie tyle umieszczenie stosownych zapisów w instrukcjach zakładowych, co zawarcie z podmiotem kierującym do zakładu pracy swoich pracowników porozumienia.

Porozumienie powinno odnosić się do zasad informowania o uchybieniach porządkowych, w tym dotyczących problematyki bhp, popełnianych przez osoby świadczące pracę na terenie danego zakładu. Jeżeli zatem uchybienia popełniane są przez osoby zatrudnione przez inny podmiot i mają status pracowników, wówczas osoby odpowiedzialne za bhp w zakładzie pracy będą miały prawo informowania i wnioskowania o nałożenie kar porządkowych – jednak bez żadnej możliwości weryfikowania tego faktu.

Jeżeli zaś osoby, które dopuszczają się naruszeń a nie mają statusu pracowników, wówczas o dyscyplinowaniu ich w ramach pracowniczej odpowiedzialności porządkowej, za pośrednictwem ich pracodawcy nie będzie mowy.

Uwaga!

W żadnym razie pracownik służby bhp nie jest uprawniony do nakładania kar porządkowych – zarówno na pracowników pracujących w zakładzie pracy w którym jest zatrudniony, jak i tym bardziej pracowników innego pracodawcy.

Możliwe zawiadomienie o przestępstwie

Brak możliwości stosowania identycznych środków dyscyplinowania na osoby z zewnątrz – zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy – nie oznacza, że pracodawca czy jego przedstawiciel, powinien przechodzić do porządku dziennego w sytuacji stwierdzenia naruszenia przepisów i zasad bhp. Brak reakcji może przyczynić się bowiem do sytuacji jaką jest wypadek przy pracy, w którym mogą uczestniczyć również osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w danym zakładzie.

W praktyce nie można wykluczyć, że osoba spoza zakładu swoim postępowaniem w zakresie naruszania przepisów bhp będzie stwarzała bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, pozostałych zatrudnionych czy osób postronnych. Takie zachowanie wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art 160 kodeksu karnego.

Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty żucia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Warto zatem pouczyć osoby niebędące pracownikami zakładu, że przypadki dopuszczenia się przez nich naruszeń zasad bezpiecznej pracy będą oceniane w kategoriach przywołanego przestępstwa, co wiąże się z możliwością zgłoszenia sprawy do prokuratury.

W przypadku niewielkich naruszeń warto rozważyć przeprowadzenie rozmowy dyscyplinującej, w czasie której można poinformować zainteresowanego o możliwym kwalifikowaniu jego działań w kategoriach wspomnianego wcześniej przestępstwa.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.