Niebawem inspektor PIP będzie miał dodatkowe uprawniania kontrolne

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
30.01.2015AKTUALNE

Niebawem inspektor PIP będzie miał dodatkowe uprawniania kontrolne

Już nie niebawem katalog uprawnień inspektorów pracy może zostać poszerzony. MPiPS opracowało projekt zmian zakładających prawo Inspektora PIP do kontroli prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Proponowane zmiany będą miały także wpływ na skutek pozytywnie rozparzonej przez PIP skargi pracownika.

28 stycznia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało do uzgodnień zewnętrznych swój nowy projekt ustawy z 13 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych. Zakłada on rozszerzenie kompetencji władczych Państwowej Inspekcji Pracy, które pozwolą temu organowi na merytoryczną ocenę procesu kwalifikowania przez pracodawcę wykonywanych u niego prac jako prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, według kryteriów wskazanych w art. 3 ust. 1-3 ustawy o emeryturach pomostowych. Jak podaje resort w uzasadnieniu do projektu zmian, zaproponowane w projektowanej noweli zmiany mają na celu rozszerzenie zadań Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na podstawie przepisu art. 41 ust. 4 pkt I ustawy o emeryturach pomostowych.

Co wprowadzenie zmian oznacza dla pracownika?

Jeżeli zaproponowane przez MPiPS zmiany weszłyby w życie ułatwiłyby pracownikom dochodzenie swoich praw do emerytur pomostowych. Taką emeryturę mogą otrzymać ubezpieczeni pracownicy, którzy, przez określony czas wykonująca pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Podstawą tego świadczenia jest umieszczenie stanowiska pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, prowadzonej przez pracodawcę. Pracodawca musi również na podstawie wykazu stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, odprowadzać dodatkowe składaki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Po wejściu w życie zaproponowanych zmian, jeżeli pracownik wniesie skargę do PIP na pracodawcę, w trybie art. 41 ust. 6 ustawy o emeryturach pomostowych, i będzie ona zdaniem inspektora zasadna wówczas nakaże on umieszczenie pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Stanie się tak zarówno wtedy, gdy stanowisko, na którym wykonuje on swoja pracę, znajduje sic już w wykazie stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jak i wówczas gdy pracodawca nie umieścił tego stanowiska w wykazie.

Ponad to jeżeli okaże się, że pracodawca nie umieścił stanowiska pracy pracownika w wykazie stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – organ Państwowej Inspekcji Pracy nakaże pracodawcy, oprócz uzupełnienia ewidencji, rozszerzenie wykazu stanowisk o stanowisko skarżącego pracownika.

Resort proponuje w projekcie ustawy, aby kontrola prawidłowości

  • wykazu stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i
  • ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze

mogła się odbywać również z urzędu. Takie rozwiązanie jest zasadne z punktu widzenia ochrony interesów ubezpieczonych. Również z tego samego względu zaproponowano aby korzystniejsze dla pracownika zasady dotyczące kontroli ewidencji i wykazu, były stosowane do postępowań wszczętych ale co do których nie zostały wydane prawomocne decyzje.

Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia w publikatorze.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.