Nowe przepisy dotyczące NDS chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych

Karolina Walas
Karolina Walas
14.08.2018AKTUALNE

Nowe przepisy dotyczące NDS chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych

Od 21 sierpnia 2018 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 12 czerwca 2018 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy i zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 6 czerwca 2014 roku w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Aktualizacja tego rozporządzenia przebiegła rządzącym bardzo szybko. Wynikało to z konieczności wdrożenia najpóźniej do 21 sierpnia 2018 roku postanowień dyrektywy Komisji (UE) 2017/164 z 31 stycznia 2017 roku, ustanawiającej czwarty wykaz wskaźników dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zgodnie z dyrektywą Rady 98/24/WE oraz zmieniającej dyrektywy Komisji 91/322/EWG i 2009/161/UE.

Na podstawie Unijnych aktów prawnych oraz kilkuletnich obserwacji  pracy w narażeniu na czynniki szkodliwych dla zdrowia wprowadzono szereg zmian, w tym: 

  • zlikwidowano podział na część A „substancje chemiczne” i część B „pyły”, tym samym tworząc jedną tabelę;
  • do wspomnianej tabeli dodano kolumnę „uwagi” – czyli oznakowanie substancji notacją „skóra”, która ma informować iż niektóre substancje chemiczne mogą być wchłaniane przez skórę;
  • zweryfikowano zapisy dotyczące 18 czynników pyłowych i ich wartości dopuszczalnych.

W kwestii mikroklimatu zimnego zaktualizowano zapisy zgodnie z normą PN-EN ISO 11079:2008. Ponadto dokument zmienia wartości dopuszczalne 32 substancji i dodaje 15 nowych.

Nowe rozporządzenie poszerza zbiór szkodliwych substancji o:

-  Difenyloaminę – stosowana w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz gumowym;

-  4-chloro-3-metylofenol – której frakcja wdychana jest przez konserwatorów zabytków oraz przy konserwacji papierów, stosowana jest również do dezynfekcji tkanin;

-  Kwas nadoctowy – będący substancją żrącą, wywołującą szkodliwe konsekwencje wchłaniając się przez drogi oddechowe, skórę i przewód pokarmowy;

-  Eter tert-butyloetylowy – którego nadmierne stężenie prowadzi do podrażnienia błon śluzowych oczu, nosa i górnych dróg oddechowych;

-  Propano-1,3-sulton – zakwalifikowany do substancji rakotwórczych;

-  Metotreksat – stosowany podczas leczenia szpitalnego;

-  Butano-2,3-dion – stosowany jako składnik przypraw do żywności, silnie drażniący oczy, drogi oddechowe i skórę;

-  Cyklofosdamid – stosowany w leczeniu nowotworów.

Wprowadzone zmiany pozwolą na podejmowanie odpowiednich działań przez pracodawców w celu ochrony życia i zdrowia pracowników poprzez umożliwienie pełniejszej oceny warunków pracy, a tym samym ocenę ryzyka zawodowego związanego z występowaniem w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia.

Autor: 

Karolina Walas
Specjalista BHP
Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej

Autor
Karolina Walas
Magister logistyki, po studiach podyplomowych bezpieczeństwo i higiena pracy oraz kursie inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Dobrze poruszająca się w sprawach bezpieczeństwa Resortu Obrony Narodowej. Na co dzień specjalista bhp w prężnie rozwijającej się firmie produkcyjnej Stadler Polska Sp. z o.o. Zaznajomiona z systemem zarządzania OHAS 18001 PN-N oraz innymi Polskimi Normami powiązanymi z bhp i p.poż. Ponad to realizuje zadania z zakresu prawa pracy i pierwszej pomocy przedmedycznej. Jej specjalność to: ochrona praw pracowniczych, badania środowiska pracy oraz prace szczególnie niebezpieczne.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.