Będzie nowe rozporządzenie w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
01.12.2017AKTUALNE

Będzie nowe rozporządzenie w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych

Najpóźniej w wakacje ‘2018 powinno wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Projekt tego rozporządzenia jest właśnie poddawany konsultacjom publicznym oraz opiniowaniu. Sprawdź, dlaczego obecne rozporządzenie ma zostać zastąpione nowym i czego możemy spodziewać się po nowych przepisach. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało w połowie listopada do konsultacji publicznych oraz opiniowania projekt nowego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy ma ono zastąpić obecne rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1348).

Wydanie nowego rozporządzenia w sprawie NDS i NDN czynników szkodliwych wynika z konieczności wdrożenia do prawa krajowego postanowień dyrektywy Komisji (UE) 2017/164 z 31 stycznia 2017 r. ustanawiającej czwarty wykaz wskaźnikowych dopuszczalnych wartości narażenia zawodowego zgodnie z dyrektywą Rady 98/24/WE oraz zmieniającej dyrektywy Komisji 91/322/EWG, 2000/39/WE i 2009/161/UE. Państwa członkowskie mają wprowadzić postanowienia tej dyrektywy w terminie do 21 sierpnia 2018 r.

Opracowany przez resort pracy w porozumieniu z resortem zdrowia projekt rozporządzenia uwzględnia także 13 nowych wniosków skierowanych do ministra właściwego do spraw pracy (w latach 2014-2017) przez Międzyresortową Komisję do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy (MKds.NDSiN).

Ponadto projektowane rozporządzenie ujednolici dotychczasowe przepisy rozporządzenia, a także:

Projekt rozporządzenia wprowadza też zmianę w części dot. mikroklimatu zimnego zgodną w tym zakresie z Polskimi Normami.

Trzeba podkreślić, że obecnie obowiązujące rozporządzenie będzie bazą dla nowego. Jednak w porównaniu do obecnego rozporządzenia nowe ma wprowadzić następujące zmiany w:

a)       w załączniku nr 1 do rozporządzenia, gdzie proponuje się:

  • zrezygnowanie z podziału na część A „Substancje chemiczne” i Część B „Pyły” i wprowadzenie jednego wykazu: „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy”,
  • wprowadzenie oznaczenia „skóra” przy substancjach, które mogą być absorbowane przez skórę,
  • dodanie 15 nowych substancji chemicznych z wartościami NDS i dla niektórych z nich wartościami NDSCh,
  • zmianę wartości NDS dla 32 substancji chemicznych i dla niektórych z nich wartości NDSCh,
  • zweryfikowanie zapisów dotyczących 18 czynników pyłowych i ich wartości dopuszczalnych;

b)      w załączniku nr 2 do rozporządzenia, gdzie proponuje się w części C. Mikroklimat, punkt nr 2. Mikroklimat zimny – zmiany zapisów zgodnych z normą PN-EN ISO 11079:2008 „Ergonomia środowiska termicznego – Wyznaczanie i interpretacja stresu termicznego wynikającego z ekspozycji na środowisko zimne z uwzględnieniem wymaganej izolacyjności cieplnej odzieży (IREQ) oraz wpływu wychłodzenia miejscowego”.

Proponowany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy to 21 sierpnia 2018 r..

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik

Słowa kluczowe:
czynniki szkodliweNDNNDS

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.