Nowy skład Rady Ochrony Pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
15.01.2016AKTUALNE

Nowy skład Rady Ochrony Pracy

15 stycznia 2015 r. nastąpiła zmiana składu sejmowej Rady Ochrony Pracy. Nowym przewodniczącym Rady został Janusz Śniadek (PiS). W nowym składzie ROP znaleźli się również dwaj senatorowie Tadeusz Kopeć (PiS) i Andrzej Wojtyła (PiS), a także przedstawiciel Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina oraz reprezentant NSZZ „Solidarność” Bogusław Motowidełko. Poznaj nowo powołanych członków ROP.

Dziś w Sejmie marszałek Marek Kuchciński przekazał oficjalnie akty powołania, z dniem 11 stycznia 2016 r., nowym członkom sejmowej Rady Ochrony Pracy X kadencji (na lata 2015-2019). Powołanych zostało 10 posłów, nie wszyscy są jednak nowicjuszami:

  1. Janusz Śniadek (nowy przewodniczący ROP),
  2. Maria Zuba (PiS),
  3. Joanna Augustynowska (Nowoczesna),
  4. Bożena Borys-Szopa (PiS),
  5. Krzysztof Gadowski (PO),
  6. Tomasz Jaskóła (Kukiz15),
  7. Jan Łopata (PSL),
  8. Beata Mazurek (PiS),
  9. Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO)oraz
  10. Wojciech Szarama (PiS).

Trzeba zauważyć, że nie wszyscy z 10-tki posłów są jednak tak całkiem nowi. Izabela Katarzyna Mrzygłocka dotychczas pracowała już w ROP – była przewodnicząca Rady. Również Bożena Borys-Szopa, a także Krzysztof Gadowski oraz Beata Mazurek byli już członkiem tego sejmowego organu.

Ponadto wśród nowych członków Rady jest też 2 senatorów: Tadeusz Kopeć (PiS) i Andrzej Wojtyła (PiS), a także przedstawiciel Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina oraz jeden z reprezentantów NSZZ „Solidarność” Bogusław Motowidełko.

Nowy przewodniczący ROP Janusz Śniadek to z zawodu mechanik inżynier. Absolwent Politechniki Gdańskiej, Wydziału Instytutu Okrętowego, Mechanika specjalna, okręty. To również zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji do Spraw kontroli Państwowej, członek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zmiany w składzie Rady są związane z rozpoczęciem VIII kadencji Sejmu i IX kadencji Senatu. Przyczyniły się do nich również wnioski Konfederacji Lewiatan i Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Radę powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, a jej kadencja trwa 4 lata. Zasiadają w niej m.in. parlamentarzyści, a także członkowie zgłoszeni m.in. przez:

  • Prezesa Rady Ministrów,
  • centrale związkowe,
  • organizacje pracodawców,
  • eksperci oraz przedstawiciele nauki zajmujący się problematyką ochrony pracy.

Zadaniem Rady Ochrony Pracy jest nadzór nad warunkami pracy oraz nad działaniami Państwowej Inspekcji Pracy. Do zadań Rady należy również opiniowanie projektów aktów prawnych i inicjowanie działań związanych z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm dotyczących ochrony pracy. W zakresie kompetencji tego organu jest także ocena zakresu ochrony pracy w Polsce. W swoich działaniach może występować do organów administracji rządowej i samorządowej, organizacji pracodawców i pracowników.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.