Obowiązki pracodawcy w razie narażenia stanowiska pracy na promieniowanie

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
04.11.2011AKTUALNE

Obowiązki pracodawcy w razie narażenia stanowiska pracy na promieniowanie

Zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie słoneczne nakłada na pracodawców obowiązki związane z badaniem wpływu promieniowania optycznego na stanowiska pracy pracowników.

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na ministra pracy określenia w drodze rozporządzenia ogólnie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczących prac wykonywanych w różnych gałęziach pracy, co czym stanowi art. 23715 Kodeksu pracy.

Jednym z takich rozporządzeń jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z ekspozycją na promieniowanie słoneczne (Dz.U. nr 100, poz. 643).

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad zmianami we wskazanym wyżej rozporządzeniu. Zgodnie z propozycjami zmian pracodawca rozpoznaje źródło promieniowania, które może stwarzać zagrożenie w miejscu pracy, a następnie ustala poziom promieniowania na podstawie badań i pomiarów odpowiednich parametrów promieniowania optycznego na stanowisku pracy, wykonywanych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Według  propozycji zmian w rozporządzeniu pracodawca posiadający charakterystykę techniczną źródła promieniowania, umożliwiającą określenie odpowiednich parametrów promieniowania optycznego bez wykonywania badań i pomiarów na stanowisku pracy:

  • ocenia poziom promieniowania przy wykorzystaniu danych od producenta źródła promieniowania, zawierających wyniki pomiarów emitowanych poziomów promieniowania lub obliczeń odpowiednich parametrów promieniowania na stanowisku pracy, gdy obliczenia takie są możliwe do wykonania na podstawie znajomości i praw i reguł stosowanych dla promieniowania optycznego,
  • wyznacza poziom ekspozycji na podstawie oceny poziomu promieniowania w sposób określony w załączniku do rozporządzenia,
  • powtarza wyznaczanie poziomu ekspozycji każdorazowo, jeżeli nastąpiły zmiany w wyposażeniu technicznym, procesie technologicznym lub warunkach wykonywania pracy, które mogły mieć wpływ na poziom promieniowania lub ekspozycji, albo wystąpiły okoliczności, które uzasadniają jego ponowne wyznaczenie.
Zgodnie z propozycjami zmian pracodawca ma także prowadzić dokumentację dotyczącą wyznaczania poziomu ekspozycji na podstawie oceny poziomu promieniowania i przechowuje ją wraz z dokumentacją dotyczącą badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Zmiana rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autor: 

Aneta Mościcka

dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.