Ośmiu górników nie żyje – to bilans zbiorowego wypadku w kopalni Rudna

01.12.2016AKTUALNE

Ośmiu górników nie żyje – to bilans zbiorowego wypadku w kopalni Rudna

W środę wieczorem (30 listopada br.) odnaleziono ciała trzech ostatnich górników poszukiwanych po wstrząsie w kopalni KGHM Rudna w Polkowicach. Tym samym w wypadku śmierć poniosło 8 górników, a 9 zostało rannych. To najtragiczniejszy w skutkach wypadek w KGHM w ciągu 55 lat i pierwszy, w której nie udało się uratować nikogo spośród górników, których poszukiwano – mówił dyrektor kopalni.

Niemal 24 godziny trwała akcja ratunkowa w kopalni ZG Rudna należącej do KGHM po wstrząsie do jakiego doszło we wtorek 29 listopada br. o godzinie 21.09. W godzinach wieczornych 30 listopada br, .ratownicy znaleźli ciała trzech ostatnich poszukiwanych górników. Tym samym bilans samoistnego wstrząsu górotworu o energii 1x108 J to śmierć 8 osób, 9 zostało hospitalizowanych. W szpitalu przebywa jeszcze 5 osób.

Jeszcze w dniu wczorajszym Wyższy Urząd Górniczy powołał Komisję do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia, zawału oraz wypadku zbiorowego, z 29 listopada 2016 r. w KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna” w Polkowicach. Zadaniem Komisji będzie:

  • analiza przyczyn i okoliczności tego zdarzenia;

  • przedstawienie wniosków wynikających z tej analizy oraz propozycji zaleceń zmierzających do zapobieżenia podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Już dziś rozpoczęła się wizja lokalna miejsca wypadku.Biorą w niej udział służby kopalniane oraz przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu. "Wizja stwierdzi stan faktyczny tego co zastaliśmy na dole, bo nie wszystko w tej chwili wiemy. Po wizji tak naprawdę podejmiemy wspólnie z urzędem górniczym decyzję co zrobimy z tym wyrobiskiem. W przodkach są tam załadowane materiały wybuchowe, są tam również maszyny, które będziemy musieli zabrać" - mówił Paweł Markowski, Dyrektor kopalni RUDNA.

Również Prokuratura Rejonowa w Lubinie wszczęła śledztwo dotyczące katastrofy. Postępowanie jest prowadzone w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób poprzez niedopełnienie obowiązków przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w KGHM P.M. S.A. Oddział ZG Rudna, wskutek czego doszło do wstrząsu górotworu, a następnie obsunięcia się skał, wskutek czego śmierć ponieśli ustaleni górnicy.

Jak podaje na swoich stronach KGHM pracownicy ZG Rudna, którzy ponieśli śmierć w wyniku zdarzenia to:

  • 33–letni mieszkaniec Głogowa, operator samojezdnych maszyn górniczych, zatrudniony od 2008 roku, osierocił dwoje dzieci,

  • 47–letni mieszkaniec Bolesławca, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 1988, osierocił troje dzieci,

  • 23–letni mieszkaniec Głogowa, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 2016 roku,

  • 24–letni mieszkaniec Głogowa, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 2015 roku,

  • 50–letni mieszkaniec Bolesławca, ślusarz spawacz pod ziemią, zatrudniony od 2004 roku, osierocił jedno dziecko,

  • 42–letni mieszkaniec Głogowa, górnik pod ziemią, zatrudniony od 2002 roku, osierocił jedno dziecko,

  • 43–letni mieszkaniec Polkowic, górnik strzałowy pod ziemią, zatrudniony od 1991 roku, osierocił jedno dziecko,

  • 50–letni mieszkaniec Głogowa, sztygar zmianowy pod ziemią, zatrudniony od 1993 roku, osierocił czworo dzieci.

Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki ogłosił czterodniową żałobę.

Opr. red.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.