Poprawa stanu bhp jest konieczna, aby wydłużać aktywność zawodową.

27.04.2012AKTUALNE


…tak uważa 87% Europejczyków. 28 kwietnia obchodzimy „Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych”. Ocenie realizacji założeń strategii Unii Europejskiej w zakresie zmniejszenia liczby wypadków przy pracy poświęcone będą tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, które odbędą się 27 kwietnia we Wrocławiu.


Niestety w Polsce liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy nie zmniejsza się. W ubiegłym roku poszkodowanych zostało ponad 97 tys. osób. W wyniku wypadku przy pracy zmarły 404 osoby. Wśród poszkodowanych przy pracy było ponad 31 tys. kobiet i 130 młodych pracowników. Wszystkie wypadki przy pracy w ubiegłym roku spowodowały ponad 3,5 mln dni niezdolności do pracy.


W dużej mierze dzięki interwencji NSZZ „Solidarność” w nowej ustawie wydłużającej wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, znalazły się przepisy dotyczące prewencji wypadkowej. - Jeśli nowe przepisy wejdą w życie to zwiększą się środki na prewencję wypadkową oraz na działania związane z bezpieczeństwem i warunkami pracy nakierowane na starszych pracowników - mówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” odpowiedzialny za dialog społeczny. Mimo to, Związek nie zmienia opinii, iż podwyższenie wieku emerytalnego do 67 roku życia jest decyzją zbyt radykalną, przedwczesną i nieprzygotowaną.


Najnowsze badanie Eurobarometru pokazuje, że wielu Europejczyków jest gotowych do aktywnego starzenia się, ale ich obecne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy mogą uniemożliwić im pracę w starszym wieku. W badaniu Eurobarometru 42 proc. Europejczyków uważa, że będą w stanie wykonywać swoją obecną pracę do wieku 65 lat lub później. Natomiast 17 proc. spodziewa się, że nie będzie mogło wykonywać swojej obecnej pracy po 59 roku życia.


Źródło: www.solidarnosc.org.pl