Narzędzia
Od 1 kwietnia 2011 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czas stosowania nowych wskaźników określono do 31 marca 2012 r.
Pracownik fizyczny w gospodarstwie rolnym uległ wypadkowi przy pracy, w wyniku którego nastąpiła amputacja palca środkowego. Czy w tym przypadku należ traktować to jako wypadek ciężki?
Piła w ręku młodego pracownika, chwila nieuwagi, brak wiedzy i … brak palców – wypadek gotowy. Teraz rodzi się pytanie, jak prawidłowo udzielić pomocy poszkodowanemu? Ponadto warto przeanalizować przyczyny wypadku. Prezentowany film to gotowy materiał na szkolenie bhp. Wykwalifikowani specjaliści wskazują w nim zasady postępowania w przypadku amputacji kończyny oraz wyjaśnią przyczyny wypadku.
Biuro, w którym wydarzył się wypadek, zostało wyposażone w typowe meble i sprzęt komputerowy z czterema stanowiskami roboczymi. Powierzchnia, wysokość pomieszczenia, oświetlenie, temperatura odpowiadały wymaganiom przepisów. W okresie ostatnich 5 lat przed wypadkiem na ocenianym stanowisku pracy nie zanotowano wypadków przy pracy ani chorób zawodowych.
Czy po zwolnieniu lekarskim spowodowanym wypadkiem przy pracy trwającym 14 dni pracownik powinien przejść badania kontrolne?
Jak pokazują statystyki wypadki przy pracy zdarzają się najczęściej osobom młodym, o krótkim stażu pracy i niedoświadczonym. Dlatego też pracownicy Ci bezwarunkowo powinni przejść szkolenia bhp, a ich praca powinna być nadzorowana. Właśnie tego zabrakło w przypadku pracownika firmy montującej wentylację, który używając niewłaściwych narzędzi uległ wypadkowi przy pracy. Poznaj analizę tego wypadku.
Prawo do świadczenia – jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy – przysługujące ubezpieczonemu (osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą) może ulec przedawnieniu. Jednak sześciomiesięcznym termin biegu przedawnienia prawa do jednorazowego odszkodowania może ulec zawieszeniu – takie jest zdanie Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem z 11 marca 2015 r., sygn. akt III UK 149/14.
Czy w polskim prawie istnieją przepisy zabraniające noszenia biżuterii przy niektórych pracach produkcyjnych? Sprawa dotyczy zapobieganiu wystąpienia ryzyka związanego z wkręceniem się biżuterii w maszyny, narzędzia lub narażeniu pracownika na porażenie prądem.
Co zrobić, gdy protokół powypadkowy został podpisany przez zespół powypadkowy i zatwierdzony przez pracodawcę, a mylnie wpisano rok urodzenia poszkodowanego? Protokół został odesłany z ZUS.
Jakie błędy związane z ergonomią są najczęściej popełniane w dochodzeniu powypadkowym?
Pracownik w dniu 15.07 zgłosił, że uległ wypadkowi przy pracy. Opis sytuacji: w dniu 02.07 pracownik odczuwał ból kręgosłupa, około godz. 12.00 poczuł silniejszy ból w okolicach prawego barku, promieniujący do karku, jednak pracował do końca zmiany roboczej. 03.07 był dniem wolnym od pracy. W dniu 04.07 ból się nasilił i pracownik udał się na pogotowie – otrzymał tam zastrzyk przeciwbólowy, po którym ból nie ustąpił. Kolejnego dnia ponownie zgłosił się na pogotowie gdzie lekarz wydał skierowanie do szpitala, z którego pracownik nie skorzystał. Pracownik poprosił o urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni, tj. 06.07-10.07. W dniu 13.07 po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu pracownik otrzymał niezdolność do pracy (2 tyg) oraz skierowanie do specjalisty neurologa. W dniu 15.07 zgłosił, że niezdolność jest spowodowana wypadkiem przy pracy. Czy to zdarzenie należy uznać za wypadek przy prac?
Pracownik w czasie wykonywania obowiązków służbowych stracił przytomność, dodatkowo miał objawy padaczki. Wcześniej na nią nie chorował. Wezwana karetka zawiozła go na SOR, gdzie po wstępnych badaniach został skierowany na oddział neurologiczny. Upadając stłukł sobie bok i doznał, jak mówi urazu szczęki. Niestety, w żadnym miejscu dokumentacji nie ma wzmianki o jakimkolwiek urazie, a w rozpoznaniu wpisano kod G40, który jest kodem padaczki, dalsze leczenie przebiega w kierunku naczyniaka żylnego. Fakt zaistnienia zmian podskórnych tzw. rozległych siniaków potwierdzają świadkowie oraz żona, która przyszła niezwłocznie do szpitala. Czy zdarzenie to możemy uznać za wypadek przy pracy? Czy zeznania światków wystarczają pomimo brak wpisu do historii choroby o jakichkolwiek zmianach podskórnych.
Choroba ubezpieczonego, która doprowadziła do zawału serca nie oznacza przyjęcia, że nie doszło do wypadku przy pracy, jeżeli pracownik nie posiadał aktualnego zaświadczenia lekarskiegoo braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku – orzekł Sąd Najwyższy.
Inne nasze serwisy:
/WiedzaiPraktyka
/wip